Przez 24 godziny przed badaniami krwi należy całkowicie wstrzymać się od picia alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza poziomu cholesterolu i trójglicerydów, który może wzrosnąć po spożyciu wysokoprocentowych napojów. Kolejnym produktem, który nie jest wskazany przed badaniami to kawa i napoje zawierające kofeinę.
Nie pij kawy
Kawy nie powinno się pić przed badaniami oceniającymi wydolność organizmu, czyli tzw. próbą wysiłkową. Zwłaszcza jeśli podczas testu podawane będą środki farmakologiczne. Jest niewskazana również, jeśli chcemy, aby lekarz zdiagnozował dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej.
„Kofeina przeciwdziała działaniu adenozyny lub readenozyny używanych do symulacji stresu w teście warunków skrajnych” – wskazuje dr James Dewar cytowany przez portal thehealthy.com.
Trzeba pamiętać, żeby nie pić kawy, coli ani innych napojów z kofeiną przed wizytą u internisty. Lekarz rutynowo wykonuje wtedy pomiar ciśnienia. Na około godzinę przed pomiarem wyniki będą znacznie wyższe. Zaburzać je może również palenie papierosów i leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej – wskazuje lekarz.
Nie używaj antyperspirantów przed mammografią
Przed mammografią, czyli badaniem piersi w kierunku nowotworów nie powinno się używać dezodorantów, antyperspirantów, perfum, balsamów i innych kremów do ciała, pudrów i talku. Mogą fałszywie wskazywać na zmiany, przez co trzeba badanie powtórzyć.
„Wiele dezodorantów zawiera aluminium, które w mammografii wygląda podobnie do zwapnień piersi, co sprawia, że wynik badania może być fałszywie dodatni” – wyjaśnia cytowana w portalu thehealty.com ginekolożka dr Elizabeth Roth.
Nie jedz ciemnego pieczywa kilka dni przed badaniem
Eksperci przestrzegają, żeby kilka dni przed planowaną kolonoskopią nie spożywać ciemnego pieczywa oraz warzyw o fioletowym lub czerwonym kolorze. Może to utrudnić ocenę śluzówki jelita. Na siedem dni przed badaniem należy również odstawić suplementy i leki zawierające żelazo. Utrudnia to nie tylko ocenę śluzówki jelita, ale może też uniemożliwić środkom przeczyszczającym dokładne usunięcie resztek pokarmów przed badaniem. Kilka dni przed badaniem powinno się również ograniczyć w diecie produkty w błonnik oraz warzywa i owoce zawierających pestki.
Czytaj też:
Problemy z krzepnięciem krwi? To może być małopłytkowośćCzytaj też:
„Zalecenia WHO nie wystarczą”. Nie bój się igły – jak przetrwać 2023 rok