Badania krwi są powszechnie stosowane w celu wykrycia najprzeróżniejszych chorób. Dzięki nim możemy szybko potwierdzić lub wykluczyć zakażenie bakteriami czy wirusami, sprawdzić, czy chory zmaga się z nowotworem lub dokładnie przeanalizować strukturę DNA. Okazuje się jednak, że poprzez testy krwi można także wykryć autyzm – szereg poważnych zaburzeń neurorozwojowych, które diagnozowane są wśród dzieci coraz częściej. Co gorsza, wiele dzieci zmaga się z autyzmem w pojedynkę, ponieważ nie zostały zdiagnozowane lub postawiono błędną diagnozę. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc wprowadzenie badań krwi, dzięki którym autyzm byłby szybciej wykrywany. Jak wiadomo – wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii może znacznie ułatwić dziecku prawidłowy rozwój i zmniejszyć objawy. Brak podjęcia jakichkolwiek działań skazuje dziecko na bardzo nieszczęśliwe życie, pełne smutku, niezrozumienia i problemów w wykonywaniu codziennych czynności.
Czytaj też:
12 objawów autyzmu, których nie wolno bagatelizować
Badanie krwi pomoże wykryć autyzm
W marcu 2017 roku naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute w USA ogłosili, że ich metoda diagnozowania autyzmu oparta na prostym badaniu krwi ma ogromny potencjał. Badania wymagały jednak przeprowadzenia dodatkowych testów kontrolnych, by można było obwieścić sukces. Naukowcy właśnie pochwalili się, że testy kontrole na dzieciach potwierdziły wcześniejsze badania. Jesteśmy więc bliżej celu – szacowanie, u których dzieci mogą rozwinąć się zaburzenia ze spektrum autyzmu może być naprawdę proste.
Kluczem jest algorytm uwzględniający obecność i stężenie wielu związków we krwi, które wcześniej powiązano już z autyzmem. Chociaż ten algorytm już wcześniej odniósł sukces w testowaniu na nieco mniej niż 150 dorosłych, decydującym rezultatem byłby to, czy można go z powodzeniem zastosować w znacznie młodszej grupie wiekowej. W poprzednich badaniach naukowcy odkryli, że poprzez mapowanie poziomów 24 takich chemikaliów związanych z dwiema ścieżkami biochemicznymi związanymi z autyzmem, można zidentyfikować, którzy dorośli zmagali się z autyzmem z niemal stuprocentową dokładnością. Nowe badanie z udziałem dzieci od 2. do 17. roku życia wykazało, że test z krwi daje 88 proc. szans na wykrycie autyzmu. To i tak bardzo dobry wynik.
Czytaj też:
Coraz więcej przypadków autyzmu wśród dzieci. Naukowcy apelują do rodziców
Co powoduje autyzm?
Biolog i główny autor badań, Juergen Hahn, ma nadzieję, że w przyszłości test trafi na rynek i będzie powszechnie stosowany do diagnozowania autyzmu nawet wśród małych dzieci.
Co dokładnie powoduje rozwój autyzmu, jest wciąż czymś zagadkowym. Wyraźnie jest w to zaangażowanych wiele genów, ale to, w jaki sposób wchodzą one w interakcję z czynnikami środowiskowymi, aby uzyskać określone cechy, jest przedmiotem wielu trwających badań. Dzięki najnowszym odkryciom diagnozowanie autyzmu będzie prostsze i szybsze, a to oznacza większe szanse na uzyskanie pomocy w odpowiednim momencie, czyi jak najszybciej.
Badania zostały opublikowane w Bioengineering & Translational Medicine.