Dane z 14 marca były alarmujące, ponieważ w ten dzień odnotowano największy dobowy przyrost zachorowań od września 2022 roku. Po weekendzie liczba zakażeń zwiększyła się dziesięciokrotnie.
Dzisiejszy raport jest mniej niepokojący od wczorajszego, a liczby są zbliżone do ubiegłotygodniowych. Dzisiaj MZ mówi o 4071 przypadkach zachorowań (z czego 995 to reinfekcje). Natomiast tydzień temu było ich 3907 (w tym 1046 ponownych zachorowań).
Patrząc na mapę zakażeń widać, że zaczynają chorować mieszkańcy sąsiadujących ze sobą powiatów – COVID-19 łatwo się rozprzestrzenia. Przykładem są następujące powiaty: działdowski, nidzicki, żuromiński, mławski, przasnyski i ciechanowski. I z innej części Polski np. powiaty puławski i kozienicki lub skarżyński i konecki.
Dziś rano Ministerstwo Zdrowia podało też dane za okres od 9 do 15 marca. Wynika z nich, że w skali tygodnia w Polsce mamy 20 875 potwierdzonych przypadków koronawirusa – w ponad 5 tysiącach przypadkach mówimy o reinfekcji. W ostatnim tygodniu najwięcej chorych odnotowano w województwach:
- mazowieckim (3208),
- śląskim (2494),
- małopolskim (1835),
- wielkopolskim (1664),
- lubelskim (1617),
- kujawsko-pomorskim (1455),
- łódzkim(1300).
Najmniej potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 jest w woj. opolskim (489) i lubuskim (458). 220 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Coraz częściej testujemy się na obecność koronawirusa
W ubiegłym tygodniu we wtorek wykonano 11 tysięcy testów, a wczoraj – ponad 12 tysięcy (w tym 3,5 tysiąca zlecili lekarze POZ- ów). Z danych MZ wynika, że przez cały tydzień wykonano prawie 63 tys. testów.
Choć liczba pacjentów w szpitalach w najbliższych dniach może przekroczyć 4 tysiące, resort prognozuje, że liczba infekcji covidowych będzie maleć. Wskazuje na to współczynnik R, który mówi o tym, ile osób zakaża jedna osoba z koronawirusem. W połowie lutego wskaźnik wynosił 1,3, wczoraj – 1,13.
Rośnie liczba zakażeń tydzień do tygodnia
Patrząc na zakażenia, widać jednak tendencję wzrostową. W ostatnią środę lutego potwierdzono 2770 zakażeń koronawiusem i 7 zgonów. W środę 1 marca – 2992 zakażenia i 14 zgonów. Tydzień temu było 3907 nowych przypadków, 19 osób zmarło. Dziś jest 4071 nowych zakażeń i 26 przypadków śmiertelnych.
Prawdopodobnie w najbliższych dniach Ministerstwo Zdrowia przyzna prawo do kolejnej (piątej) dawki szczepionki dla grup ryzyka – w tym osób po sześćdziesiątce, pacjentów z obniżoną odpornością oraz pracownikom służby zdrowia.
Polska chce zmian w kontraktach na szczepionki przeciwko COVID-19
Wczoraj minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że „kontrakty na szczepionki muszą ulec zmianie. Warunki, na których zostały zdefiniowane – przede wszystkim kompletny brak elastyczności w tych kontraktach – są nie do zaakceptowania”. Zwrócił też uwagę na oporne działanie Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Informowało o tym również Ministerstwo Zdrowia:
„Podczas konferencji z ministrami zdrowia ?? i ??: sprzeciwiamy się rozwiązaniom dotyczącym kontraktów szczepionkowych zaproponowanym przez EU_Comission i #Pfizer. Nie uwzględniają potrzeb zdrowotnych ??, ale potrzeby koncernu. To nie jest kompromis” – czytamy na Twitterze.
Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 6 462 369 przypadków COVID-19 i 119 072 zgony z tego powodu.