Zgodnie z artykułem 41 Kodeksu Pracy pracodawca nie może zwolnić pracownika, którego nieobecność jest usprawiedliwiona (na przykład zwolnieniem lekarskim czy urlopem wypoczynkowym). Przywołany „parasol ochronny” nie działa jednak w każdym przypadku. W jakich sytuacjach osoba zatrudniona nie może na niego liczyć? Sprawdź.
Kiedy pracownik przebywający na L4 może zostać zwolniony?
Pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu chorobowym w kilku ściśle określonych przypadkach. Mowa tu przede wszystkim o sytuacjach, gdy osoba zatrudniona:
- wykorzystuje L4 niezgodnie z jego celem (na przykład wykonuje w trakcie choroby obowiązki wynikające z innego stosunku pracy albo wyjeżdża na wczasy),
- nie może wykonywać zawodu, bo straciła potrzebne do tego uprawnienia (dotyczy to między innymi kierowców, którym odebrano prawo jazdy),
- dopuściła się przestępstwa (co zostanie potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu),
- w sposób rażący nie dopełniła swoich obowiązków służbowych.
Zwolnienie pracownika przebywającego na tak zwanym chorobowym jest również dopuszczalne w momencie, gdy pracodawca ogłasza upadłość zakładu albo likwiduje firmę i kończy swoją działalność. W wyżej wymienionych przypadkach możliwe staje się rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym (bez okresu wypowiedzenia).
Rozwiązanie umowy o pracę a choroba pracownika
Choroba nie zapobiega zwolnieniu pracownika w nieskończoność. Pracodawca ma prawo rozwiązać umowę z osobą zatrudnioną po zakończeniu tak zwanego okresu ochronnego przewidzianego prawem. Jego długość zależy od stażu pracy danego pracownika, a także przyczyny niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Pracownicy zatrudnieni krócej niż pół roku mogą zostać zwolnieni bez wypowiedzenia po 3 miesiącach trwania L4. Jeśli dana osoba pracuje w zakładzie dłużej, a powodem jej nieobecności jest choroba zawodowa lub wypadek przy pracy, zwolnienie może nastąpić dopiero po wyczerpaniu okresu zasiłkowego i zakończeniu trzymiesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Czytaj też:
Zasiłek chorobowy niebawem wzrośnie. Więcej pieniędzy na L4Czytaj też:
ZUS odpowiada na plagę zwolnień. Tysiące kontroli L4 i milionowe kwoty wstrzymanych zasiłków
Źródła: gov.pl, Kodeks Pracy