Żyjemy w erze Internetu Rzeczy (z ang. “Internet of Things”). Coraz większej liczbie przedmiotów nadajemy miano “inteligentnych”. Są to urządzenia, które umożliwiają odczyt, analizę i przesyłanie danych z otoczenia.
W sektorze medycznym rozwijane są technologie, nastawione przede wszystkim na diagnostykę. Tworzone są rozwiązania do pomiaru tętna, temperatury, poziomu cukru we krwi lub znane nam dobrze urządzenia mierzące liczbę kroków.
- “Oczami i “uszami” tego świata są sensory – mówi mgr inż. Dominik Baraniecki z CEZAMAT Politechnika Warszawska, ekspert kampanii Zdrowie w Zasięgu. – Stoimy u progu rewolucji IoT. Nowe urządzenia, stają się coraz mniejsze i wygodniejsze, a liczba funkcji jakie mogą spełniać rośnie. Dzięki wykorzystaniu inteligentnych materiałów i systemów komunikacji, jesteśmy w stanie nie tylko obserwować zmiany parametrów życiowych człowieka w medycynie, ale przede wszystkim analizować te dane medyczne i reagować na stan zdrowia pacjentów.
W tym zmieniającym się świecie dużą rolę odgrywać będą rozwiązania z dziedziny elektroniki drukowanej. Techniki druku dają możliwość wytwarzania elastycznych urządzeń jak wkładki ortopedyczne z czujnikami nacisku dla fizjoterapii, elektrody do pomiaru sygnału EKG czy inteligentne opatrunki.
- Nowe technologie umożliwiają pacjentom telerehabilitację – czyli rehabilitację poza placówką medyczną – mówi ekspert. – Dzieje się to dzięki zastosowaniu sensorów i wykorzystaniu komunikacji bezprzewodowej. Przykładem rozwijanej przez nas technologii jest inteligentny opatrunek – SmartHEAL. Sensor pH w strukturze opatrunku umożliwia analizę stanu trudno gojącej się rany. Pacjent będzie mógł zbliżyć własny telefon z aplikacją do opatrunku, aby, dzięki modułowi komunikacji bezprzewodowej, poznać stan rany oraz przekazać dane do personelu medycznego bez konieczności odwiedzania szpitala na badania.
Jesteśmy świadkami rewolucji w opiece zdrowotnej, w której technologie IoT otwierają nowe możliwości dla bardziej dostępnej medycyny.
Źródło: Organizatorzy Kampanii Zdrowie w zasięgu