Grypa i przeziębienie to najczęstsze choroby, które dotykają co roku miliony Polaków. Przeziębienie występuje częściej niż grypa: dorośli zapadają na nie średnio 2—4 razy w roku, dzieci zaś jeszcze częściej.
Objawy przeziębienia
Przeziębienie zazwyczaj zaczyna się od drapania w gardle lub kataru. Stan stopniowo się pogarsza, doprowadzając do zapchania nosa i bólu gardła. Objawy są jednak w mirę łagodne i ustępują często dzięki domowym sposobom. Aby zwalczyć przeziębienie, warto odpocząć i pozostać nawodnionym. Można brać dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, wspomagać się ciepłymi napojami i witaminami. Przeziębienie może potrwać nawet do 10 dni, ale przechodzi dość łatwo, jeśli dbamy o siebie.
Objawy grypy
Grypa uderza szybko: pojawia się gorączka, bóle całego ciała i typowe objawy przeziębienia. Do tego pojawia się ból głowy, zmęczenie, szkliste oczy, a nawet wymioty i biegunka. Człowiek często doświadcza dreszczy i jest mu bardzo zimno. Nie pomagają domowe, standardowe sposoby. Prawdopodobnie trzeba będzie spędzić w domu około siedmiu dni. Warto skontaktować się z lekarzem, który może przepisać silniejsze leki, które zbiją gorączkę i objawy grypy. Po przebytej infekcji należy nadal uważać na swoje zdrowie, nie wychładzać się i jeść zdrowo.
Kiedy udać się do lekarza?
Nawet jeśli nie czujesz się bardzo chory, kilka objawów wskazuje na pilną potrzebę skontaktowania się z lekarzem. Zaliczyć można do nich:
- Trudności z oddychaniem
- Wrażliwość na światło
- Ekstremalny ból głowy
- Wysoką gorączkę, która nie ustępuje
- Ciężkie wymioty i odwodnienie
- Dreszcze całego ciała
- Objawy ze strony górnych dróg oddechowych, które utrzymują się dłużej niż 10 dni.
Jak łagodzić objawy przeziębienia i grypy?
Kiedy poczujesz, że nadchodzi choroba, sięgnij czym prędzej po wybrane domowe sposoby łagodzenia objawów. Zalicza się do nich m.in.: płukanie gardła solą fizjologiczną, dodawanie miodu do herbaty, nawilżanie powietrza w domu, czy picie domowego rosołu. Warto pozostać nawodnionym i przyjmować suplementy witaminowe. Herbata z cytryną i inne domowe środki mogą złagodzić objawy i skrócić czas trwania przeziębienia.
Czytaj też:
Szczepionka na grypę – co powinny wiedzieć o niej osoby w wieku 50 lat i starsze?