Peeling do twarzy pozwala czyścić cerę ze zrogowaciałego naskórka, oczyścić pory, rozświetlić skórę, odżywić ją i przygotować do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Takie efekty uzyskamy nie tylko sięgając po gotowe peelingi, które kupimy w drogeriach i sklepach kosmetycznych, ale też domowej roboty papki, które z łatwością wykonamy we własnej... kuchni.
Domowy peeling czyli jaki?
Skuteczny, odżywczy i świetnie pachnący peeling wykonamy z produktów, które znajdziemy w szafkach kuchennych. Pozwalają one nie tylko odżywić cerę, ale dostarczyć jej brakujących substancji oraz poprawić jej kondycję. Zwiększają także nawilżenie skóry i w konsekwencji poprawiają wygląd.
Działanie zabiegu
Peeling pozwala:
- pozbyć się zanieczyszczeń
- oczyścić dokładnie cerę z resztek makijażu, kurzu, kosmetyków
- zapobiec pojawianiu się reakcji zapalnych
- pobudzić mikrokrążenie skóry
- pobudzić produkcję kolagenu
- odżywić skórę
- poprawić jej elastyczność
- przygotować ją do wchłonięcia składników odżywczych z preparatów pielęgnujących
Jak często należy go wykonywać?
Częstotliwość wykonywania peelingów należy dobrać do rodzaju cery. Skóra wrażliwa, naczyniowa i mocno reagująca na bardziej inwazyjne kosmetyki nie powinna być często narażana na ścieranie warstwy wierzchniej naskórka. Może to wywołać zaczerwienienie albo wręcz spowodować mikrourazy.
Skóra tłusta z kolei, która produkuje dużo sebum i szybko się przetłuszcza, może wymagać częstszego oczyszczania. Nie powinno ono jednak być zbyt inwazyjne, by nie wzmóc produkcji łoju. Dodatkowo przy tego typu skórze należy uważać, by nie powstawały na niej ropne stany zapalne. Jeśli one występują, należy wstrzymać się z peelingiem, by nie roznieść bakterii po całej twarzy.
Do skóry suchej z kolei warto dobrać peeling, który nie tylko ją oczyści, ale jednocześnie nie zaburzy warstwo hydrolipidowej i odżywi cerę.
Domowe peelingi
Do wykonania domowego peelingu można wykorzystać produkty z kuchni. Świetnie sprawdzą się w tym celu:
- kawa
- płatki owsiane
- migdały
- cukier
- otręby ryżowe
Kawa
Kawa rewelacyjnie pozwala usunąć zrogowaciałe komórki, pobudzić krążenie, wygładzić i uelastycznić skórę. Do przygotowania peelingu najlepiej sprawdzą się fusy powstałe po zaparzeniu kawy mielonej. Mieszamy je z oliwą oliwek lub innym olejem roślinnym i nakładamy na skórę. Taki peeling świetnie chroni przed cellulitem.
Płatki owsiane
Płatki owsiane są bogate w witaminy z grupy B, dzięki czemu wspaniale wzmacniają kondycję skóry. Działają odżywczo, wygładzają ją i zapobiegają reakcjom zapalnym, a dodatkowo zwężają pory i niedoskonałości.
Do zrobienia domowego peelingu z płatków owsianych wystarczy wymieszać 2 łyżki płatków z ulubionym roślinnym tłuszczem. Taki peeling sprawdzi się zwłaszcza w przypadku cery suchej!
Migdały
Migdały nadają się do przygotowania peelingu dla cery tłustej i trądzikowej. Pozwalają oczyścić i zwęzić pory, zapobiec stanom zapalnym, łagodzą podrażnienia, a przy okazji poprawiają nawilżenie skóry.
Aby przygotować taki peeling, można połączyć zmielone migdały (wystarczą 2 łyżeczki) z ulubionym hydrolatem. Taki peeling łagodnie oczyści cerę i nie zaburzy jej równowagi.
Cukier
Drobinki cukru działają ścierająco i pozwalają złuszczyć skórę, dzięki czemu otwierają zablokowane pory. Warto połączyć je z cytryną czy olejem kokosowym, by uzyskać nie tylko oczyszczającą, ale też rozjaśniającą i dodającą energii skórze mieszankę.
Otręby ryżowe
Otręby ryżowe z kolei działają przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia, rozjaśniają i nawilżają zmęczoną cerę. Do przygotowania takiej mieszanki wystarczy woda i 2 łyżki otrębów. Nie potrzeba już żadnych dodatkowych składników, by zrobić domowy kosmetyk.
Czytaj też:
Skincare diet – pielęgnacyjny minimalizm. Na czym polega odchudzanie kosmetyczki?