Szybki i orzeźwiający tuż przed pracą i na początek dnia, abo gorący, relaksujący, z użyciem pachnących kosmetyków. Sposobów na wzięcie prysznica jest wiele, ale czy wiesz, że sposób mycia ma niebagatelny wpływ na twoją skórę?
Jak często i o jakiej porze dnia brać prysznic?
Dla wielu osób codzienne branie prysznica to rutyna, z której nie zrezygnują. Można codziennie brać prysznic, choć część specjalistów uważa, że zimą nie jest to konieczne, ponieważ mniej się pocimy. Na zbyt częste kąpiele w zimowe miesiące powinny na pewno uważać osoby, które mają problemy z przesuszającą się skórą.
Lepszy jest prysznic poranny czy wieczorny? Okazuje się, że czas nie ma żadnego znaczenia. Jak podkreślają dermatolodzy, o wiele ważniejsze jest to, jak się myjesz, niż to, kiedy się myjesz.
Jak prawidłowo brać prysznic?
Ciepły prysznic przed snem zrelaksuje i pomoże zasnąć. Jednak zbyt długie korzystanie z gorącej wody może wysuszać skórę. Dla organizmu lepszy jest krótki prysznic pod niezbyt gorącą wodą. Idealnie jeśli jest nawet nieco niższa, niż temperatura pokojowa, choć dla wielu osób nie jest to zbyt przyjemne. Zimny prysznic jednak jest nie tylko lepszy dla skóry, ale doskonale pobudza krążenie i dodaje energii. Do mycia można używać myjki, ale też umyć się za pomocą dłoni. Jeśli korzystasz z myjki, warto wymieniać ją raz w miesiącu, ponieważ gromadzą się na niej drobnoustroje. Biorąc prysznic, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry tuż po. Dobrze jest użyć balsamu lub olejku, który nakłada się na wilgotną jeszcze skórę.
Czy podczas brania prysznica za każdym razem myć włosy?
Włosy nie lubią gorącej wody. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie musisz myć włosów za każdym razem, jeśli jednak to robisz, warto je spłukać na koniec chłodną wodą. To sprawi, że będą gładsze i lśniące. Oczywiście to wcale nie oznacza, że musisz wtedy zmuszać się do zimnego prysznicu całego ciała – wystarczy chłodną wodą spłukać same włosy.
Czytaj też:
3 składniki, które powinien zawierać dobry balsam do ciała