Kiedy jesteś pod prysznicem, masz nawilżone ciało i włosy, chcesz dokładnie zmyć z siebie cały brud i kurz. Naturalne wydaje się, że sięgasz wtedy po żel do twarzy. Jednak czy takie zachowanie odbija się korzystnie na stanie twojej cery?
Debata na temat mycia twarzy pod prysznicem
Jedna ze szkół sugeruje, że gorąca woda spod prysznica pozbawia skórę naturalnych olejków, które utrzymują ją nawilżoną i promienną. Długi prysznic może powodować podrażnienia szczególnie szkodliwe dla wrażliwej skóry i wpłynąć na trądzik. Trzeba też wziąć pod uwagę bakterie łazienkowe. Niektórzy uważają, że mycie twarzy pod prysznicem naraża skórę na potencjalny kontakt z tego typu organizmami.
„Rzekome ryzyko polega na tym, że gorąca woda odwadnia skórę, ciepło z gorącej wody i pary może rozszerzyć i rozerwać wrażliwe naczynia krwionośne skóry, a bakterie w łazience mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Ale nie ma naukowych dowodów na poparcie któregokolwiek z tych twierdzeń” – mówi Ivy Lee, certyfikowany dermatolog z Kalifornii.
Higiena jest najważniejsza
Wielu ekspertów nie widzi ryzyka związanego z tą czynnością. Przekonują, że ostatecznie lepiej umyć twarz pod prysznicem, niż nie zrobić tego wcale. Abigail James – londyńska kosmetyczka – twierdzi, że mycie twarzy pod prysznicem może przynieść pewne korzyści.
Czytaj też:
Czy smarowanie twarzy miodem może być korzystne dla zdrowia cery? Odpowiedź może cię zaskoczyć
„Para z prysznica może faktycznie pomóc w procesie oczyszczania twarzy. Wiele zabiegów na całym świecie wykorzystuje potencjał pary podczas oczyszczania części twarzy, ponieważ zmiękcza ona zawartość porów. Oznacza to, że oczyszczanie może być skuteczniejsze” – mówi Abigail James.
Czy mycie twarzy pod prysznicem może powodować trądzik?
„Nie ma dowodów na to, że mycie twarzy pod prysznicem nasila trądzik, ale istnieje możliwość, że prysznic może zaostrzyć trądzik różowaty, jeśli spędzasz tam dłuższy czas” – mówi Ivy Lee. „Ciepło i wilgoć mogą rozszerzać naczynia krwionośne skóry”. W rzeczywistości przyczyny trądziku są złożone: hormony, stres, niewłaściwa pielęgnacja skóry, zła dieta, niewłaściwe zabiegi i kombinacja powyższych.
Jednocześnie eksperci podkreślają, że podczas mycia twarzy pod prysznicem najlepiej jest zachować ostrożność. Ustawienie właściwej temperatury wody oraz użycie odpowiednich kosmetyków ma kluczowe znaczenie dla pielęgnacji skóry. Woda powinna być letnia, a nie gorąca. Na co dzień warto też używać delikatnego kosmetyku do twarzy, okazjonalnie sięgając po te o silniejszym działaniu.
Czy lepiej myć twarz rano czy wieczorem?
„Wieczorne oczyszczanie jest niezbędne, ponieważ oczyszczanie usuwa brud, makijaż i zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się na skórze w ciągu dnia” – Ivy mówi Lee. Poranne oczyszczanie jest opcjonalne. Lepiej je wykonać, jeśli budzisz się z tłustą skórą lub chcesz usunąć produkt pozostawiony na noc.
Czytaj też:
Wiosenne porządki w kosmetykach. Jak przygotować cerę na cieplejsze temperatury?