Czym jest kolagen naturalny?
Kolagen jest dość często występującym w przyrodzie białkiem, jednak skuteczna suplementowanie go napotyka pewne trudności – cząstki kolagenu są zbyt duże, aby wniknąć do wnętrza komórki podczas aplikacji na skórę, a proces rozdrabniania pozbawia je ich naturalnych właściwości. Z kolei kolagen pochodzący z diety jest przyswajalny w niewielkim procencie, poza tym bogate w niego potrawy są tłuste i ciężkostrawne. Jednak problemy te udało się przezwyciężyć, dokonując tym samym przełomu w kosmetologii. W latach 80 XX w. polscy naukowcy pozyskali po raz pierwszy kolagen naturalny ze skór rybich, który zachowuje swoją biologiczną aktywność. Udoskonalenie tego odkrycia pozwoliło opracować aktywny biologicznie kolagen naturalny Q5-26, który w kontakcie ze skórą rozpada się na aminokwasy i peptydy, przenikające do fibroblastów skóry właściwej i uruchamiające tam produkcję nowych włókien kolagenowych. Obecnie, oprócz kolagenu rybiego, pozyskuje się także kolagen z alg zieleniowych, który wykazuje zbliżone właściwości, a może być stosowany przez wegan i wegetarian, stanowiących coraz większą grupę konsumentów.
Jak działa kolagen naturalny?
Kolagen naturalny składa się głównie z kolagenu typu I. Ten typ kolagenu występuje w całym organizmie, z wyjątkiem tkanki chrzęstnej. Stanowi on 70% składu ludzkiej skóry, dlatego też jego stosowanie ma na nią zbawienny wpływ – spowalnia proces starzenia się, zmniejsza widoczność zmarszczek, redukuje cellulit oraz poprawia jędrność i poziom nawilżenia skóry.
Kolagen naturalny jest także bogaty w dwa aminokwasy o unikalnym działaniu – glicynę i prolinę. Glicyna bierze udział w wytwarzaniu nici DNA i RNA, podczas gdy prolina decyduje o zdolności komórek do produkcji własnego kolagenu. Z uwagi na fakt, że glicyna jest niezbędna w produkcji kwasów rybonukleinowych i deoksyrybonukleinowych, spełnia ona w organizmie wiele ważnych funkcji na poziomie komórkowym: bierze udział w transporcie składników odżywczych, które dostarczają komórkom energii oraz blokuje przenikanie do nich toksyn. Prolina z kolei działa jako przeciwutleniacz i zapobiega uszkodzeniom komórek poprzez wolne rodniki, ale jej zasadniczą funkcją jest stymulacja syntezy kolagenu w organizmie.
Wpływ kolagenu naturalnego na skórę
Fakty naukowe na temat kolagenu przekładają się na jego konkretne działanie w kosmetykach nowej generacji, jak na przykład seria Platinum firmy Colway. Wiadomo, że kolagen utożsamiany jest z pielęgnacją cery dojrzałej, z objawami wiotczenia, ale wcale nie jest to jedyne działanie, jakiego należy oczekiwać.
Większość objawów starzenia się skóry związana jest z utratą i pogorszeniem się jakości włókien kolagenowych. Proces ich degeneracji zaczyna się w dość młodym wieku, po 24-25 roku życia, a wraz z upływem czasu jego straty stają się coraz bardziej widoczne. Kolagen naturalny wykazuje udowodnione działanie w kierunku redukcji zmarszczek, poza tym poprawia on jędrność, elastyczność i poziom nawilżenia skóry. Aplikowany na ciało redukuje objawy cellulitu.
Kolagen naturalny nie tylko bierze udział w budowie nowych komórek, ale także naprawia te już istniejące. Dlatego też można stosować go do redukcji blizn oraz szybszego gojenia się mikrouszkodzeń skóry. Z uwagi na swoją zdolność inicjowania syntezy białek i przyspieszania proliferacji komórek może być stosowany do pielęgnacji skóry po różnego typu inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej. Doskonale sprawdzi się także w naprawianiu szkód wywołanych zbyt intensywną ekspozycją na promieniowanie UV.
Zawarte w kolagenie naturalnym peptydy mają silne właściwości przeciwutleniające. Neutralizują one reaktywne cząstki tlenu, zwane wolnymi rodnikami, które powodują starzenie się tkanek, wygaszają stany zapalne i stymulują działanie układu odpornościowego. Jeden z peptydów, kolagencyna, działa bakteriostatycznie. Z uwagi na te antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości, kosmetyki z kolagenem naturalnym mogą być wykorzystywane do pielęgnacji cery trądzikowej, a także nadreaktywnej, skłonnej do zaczerwienień.
Seria kosmetyków z kolagenem Platinum ma zredukowaną do minimum listę składników, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej – nie ma w niej parabenów, syntetycznych kompozycji zapachowych czy barwników ani oleju parafinowego. W większości przypadków może być stosowana do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do alergii i podrażnień.
Kolagen naturalny – działanie na organizm
Skóra nie jest jedynym narządem, który może odczuć dobroczynny wpływ kolagenu. Kolagen stanowi główny składnik (ok. 90%) macierzy kostnej – pełni funkcję „sieci”, która wychwytuje składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor. Utrata masy kostnej i jej demineralizacja jest jednym z objawów starzenia się organizmu – w zaawansowanym stanie prowadzi ona do osteoporozy. Kolagen naturalny stymuluje syntezę kolagenu w osteoblastach. Proces ten prowadzi do wzmacnia kości, usprawniając wchłanianie minerałów, które są niezbędne do zapewniania im odpowiedniej gęstości i wytrzymałości. Aminokwasy obecne w kolagenie utrzymują także w dobrym stanie wiązadła stawowe, wzmacniając ich elastyczność i wytrzymałość. Jego niedobór prowadzi do zmian zwyrodnieniowych, które często pojawiają się wraz z wiekiem. Suplementacja kolagenem naturalnym kompleksowo przyczynia się do utrzymania układu mięśniowo-szkieletowego w dobrym stanie, niezależnie od upływającego czasu.
Jak wybrać preparaty z kolagenem?
Istnieje wiele preparatów z kolagenem, jednak większość z nich zawiera hydrolizowany kolagen, który jest nieaktywny i nie ma zdolności inicjowania syntezy włókien kolagenowych w komórkach ciała. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór preparatów z naturalnym kolagenem rybim, które wykazują się wysoką, potwierdzoną badaniami skutecznością.