Pielęgnacja włosów może nastręczać problemów. Przede wszystkim dlatego, że wciąż wierzymy w kilka popularnych mitów na temat tempa ich wzrostu, budowy i niektórych zabiegów. Wierząc w ktoryś z nich i stosując się do niego, możemy zaszkodzić swojej fryzurze, a w najlepszym przypadku długo nie osiągać efektu, o którym marzymy (np. zapuszczanie włosów).
Mit 1: Zapuszczania włosów nie da się przyspieszyć
Włosy rosną około 1 cm w ciagu miesiąca. Proces ten może jednak przebiegać szybciej lub wolniej i najczęściej dotyczy predyspozycji genetycznych. Mimo to możemy delikatnie wpływać na tempo wzrostu włosów dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Ogromne znaczenie ma jednak sposób odżywiania. Dieta bogata w cynk, białko, a także witaminy A i E będzie miała wyjątkowo korzystny wpływ na tempo wzrostu włosa. Można także wspomagać się suplementami, dostępnymi w aptece.
Mit 2: Przycinanie włosów powoduje, że rosną szybciej
Mówiąc najprościej jak się da – włosy wyrastają z głowy, a to oznacza, że przycinanie nie ma wpływu na ich wzrost. Jest jednak kluczowe, jeśli chodzi o wygląd fryzury i ogólny stan włosów. Gdy końcówki są rozdwojone lub przesuszone mogą plątać się i łamać, co powoduje, że albo włosy optycznie wyglądają jakby wcale nie rosły, albo ulegają osłabieniu przez co wypadają. W efekcie mamy wrażenie, że włosy wcale nie rosną, a dopiero przy regularnym podcinaniu (co 3 miesiące) zaczynają być dłuższe.
Czytaj też:
Olejek lawendowy – działanie i sposób użycia
Mit 3: Im więcej kosmetyków, tym lepiej
Najważniejsze jest to, by dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji włosów. Takie, które faktycznie mogą zwalczyć problemy, z którymi się zmagamy. Szampon powinien być dobrany do skóry głowy, a odżywka do stanu włosów. Nadmierne stosowanie różnych kosmetyków może obciążyć włosy, a także podrażnić skórę na głowie.
Mit 4: Włosy trzeba rozczesywać, gdy są mokre
Mokre włosy są bardzo delikatne, dlatego z ich rozczesywaniem warto się wstrzymać, aż trochę podeschną. Nie należy również trzeć ich ręcznikiem. Ponadto nasze włosy nie lubią ciepłego powietrza, dlatego o ile to możliwe, warto zostawić je w spokoju, by same wyschły. Kupując suszarkę do włosów nie należy oszczędzać. Dobra suszarka posiada regulację siły nawiewu, a także regulację ciepła – można suszyć włosy nawet zimnym powietrzem. Dobrze, by suszarka posiadała funkcję jonizowania, dzięki czemu włosy nie elektryzują się.
Czytaj też:
Obalamy największe mity na temat odchudzania
Jeśli zależy nam na tym, by nasza fryzura wyglądała imponująco, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, jak wygląda nasza codzienna dieta. Niewłaściwe odchudzanie, gdy dochodzi do niedoboru białka oraz ważnych witamin i pierwiastków skutkuje wypadaniem włosów. Ogromne znaczenie ma także wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów i właściwa ich aplikacja. Wszelkie zabiegi na włosach powinny być wykonywane przez profesjonalistów.