Tiamina, zwana też witamina B1, jest niedocenianą witaminą z grupy B, które są rozpuszczalne w wodzie. Tiamina została wyodrębniona z otrębów ryżowych przez Kazimierza Funka w 1911 roku. Znajdziemy ją nie tylko w produktach zbożowych, ale także w mięsie. Witamina B1, podobnie jak reszta witamin z grupy B, bierze udział w wielu procesach, zachodzących w ludzkim organizmie. Przede wszystkim wpływa na układ nerwowy i jej niedobór bardzo szybko powoduje występowanie niepokojących objawów. Problem w tym, że większość z nich bardzo łatwo zbagatelizować.
Czytaj też:
6 dobrych powodów, by sięgnąć po spirulinę
Tiamina – funkcje
Tiamina pełni wiele ważnych funkcji. Oto kilka z nich:
-
Witamina B1 jest wykorzystywana w komórkach wielu tkanek (np. serca).
-
Bierze udział w oddychaniu komórkowym.
-
Angażuje się w syntezę nukleotydów i związku, uczestniczącego w przemianie kwasów tłuszczowych.
-
Posiada właściwości przeciwutleniające.
-
Bierze udział w przekazywaniu impulsów elektrycznych.
Ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć witaminy B1, musi być dostarczana poprzez spożywanie różnych produktów bogatych w tiaminę, takich jak mięso, orzechy i produkty pełnoziarniste.
Czytaj też:
Jak uzupełnić niedobór witaminy D?
Tiamina – niedobór
Niedobór tiaminy jest dość rzadki w krajach rozwiniętych. Jednak różne czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia niedoboru, np.:
-
uzależnienie od alkoholu,
-
starość,
-
HIV/AIDS,
-
cukrzyca,
-
dializowanie,
-
przyjmowanie diuretyków.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zmaga się z niedoborem, ponieważ niektóre objawy są subtelne i łatwo je pominąć.
Objawy niedoboru
Aby dowiedzieć się, czy niedobór tiaminy dotyczy właśnie ciebie, spróbuj odpowiedzieć na kilka pytań:
-
Czy w ostatnim czasie nie masz apetytu? Jednym z powszechnych wczesnych objawów niedoboru tiaminy jest utrata apetytu, ponieważ witamina B1 odgrywa ważną rolę w regulacji sytości.
-
Czy nieustannie odczuwasz zmęczenie? Ponieważ zmęczenie jest tak niejasnym objawem z wieloma możliwymi przyczynami, może być powszechnie pomijane jako przejaw niedoboru tiaminy.
-
Kiedy na coś patrzysz, obraz jest rozmyty? Niedobór tiaminy może być jedną z wielu przyczyn niewyraźnego widzenia.
-
Masz wrażenie, że twoje serce bije wolniej? Niewystarczająca ilość tiaminy może spowodować wolniejsze niż normalne bicie serca.
-
Czy jesteś drażliwy, odczuwasz niepokój lub frustrację? To znane objawy niedoboru tiaminy. Występują po kilku tygodniach.
-
Masz problem z koordynacją ruchów lub chodzeniem? Niedobór tiaminy niekorzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśnie, co może skutkować problemami z wykonywaniem niektórych ruchów.
-
Twoje mięśnie są osłabione? Uporczywe, długotrwałe osłabienie mięśni bez wyraźnej przyczyny lub przyczyny może być oznaką niedoboru tiaminy.
-
Oddychasz płycej niż kiedyś? To może być spowodowane spowolnieniem pracy serca.
-
Odczuwasz mrowienie i drętwienie rąk lub stóp? W przypadkach niedoboru witaminy B1 może wystąpić uszkodzenie nerwów obwodowych i parestezje.
Czytaj też:
Niedobór witaminy C – co powinno zaniepokoić?
Tiamina – dieta i suplementacja
Zalecane dzienne spożycie wynosi 1,2 mg dla mężczyzn i 1,1 mg dla kobiet, jednak indywidualna dawka powinna być dostosowana do wieku i stanu zdrowia. Zanim sięgniesz po suplementy diety, które są dostępne w każdej aptece, postaraj się nieco zmodyfikować swoją codzienną dietę. Lista produktów, bogatych w witaminę B1, jest bardzo długa. Najwięcej tiaminy znajdziesz w: wątróbce, szparagach, czarnej fasoli, soczewicy, polędwicy, płatkach owsianych. Ponadto wiele produktów spożywczych jest wzbogaconych w tiaminę.