Dlaczego kobiety używają różu do policzków? Odpowiedź jest prosta – kolorki na twarzy kojarzą nam się z dobrym zdrowiem. Ponadto zaróżowione policzki robią się także wtedy, gdy jesteśmy zawstydzeni lub podekscytowani. Dlatego też wiele osób bagatelizuje ten objaw, choć czasem może świadczyć o poważniejszym stanie – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.
Różowe policzki pojawiają się w wyniku poszerzenia naczyń krwionośnych w pobliżu powierzchni skóry. W wielu przypadkach ciało reaguje w ten sposób z łagodnych powodów, na przykład próbując ogrzać skórę w zimnych warunkach. Dowiedz się, jakie są inne powody zaróżowienia się policzków.
Czytaj też:
Odbierasz służbowe maile po godzinach? Możesz tego żałować
Różowe policzki – przyczyny zdrowotne
-
Menopauza. Jednym z objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Bardzo często towarzyszy im także zaczerwienienie twarzy i nadmierna potliwość. Lekarze wciąż nie są pewni, co powoduje uderzenia gorąca. Uważają jednak, że estrogen odgrywa rolę w regulacji ciepła.
-
Trądzik. Zaczerwienienie i obrzęk skóry na twarzy mogą być spowodowane zmianami trądzikowymi. Na szczególną uwagę zasługuje trądzik różowaty, który powoduje zaczerwienienie skóry i małe, czerwone guzki, przypominające krostki.
-
Toczeń. Toczeń jest zaburzeniem autoimmunologicznym, które wpływa na wiele układów i narządów ciała, w tym na skórę. Jednym z wczesnych objawów choroby może być czerwonobrązowa wysypka w kształcie motyla na policzkach i grzbiecie nosa.
-
Lekarstwa. Niektóre leki mogą powodować zaczerwienienie twarzy. Ten objaw jest często spowodowany histaminą, substancją chemiczną, którą układ odpornościowy uwalnia w reakcji na lek. Warto przeczytać dokładnie ulotkę, dołączoną do leku, ponieważ zaczerwienienie twarzy może być jednym ze skutków ubocznych. Jeśli jesteśmy zaniepokojeni reakcją naszego organizmu lub pojawiają się także inne objawy (np. zawroty głowy, nudności), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
-
Na policzkach mogą również pojawić się różnego rodzaju wysypki, podrażnienia i egzema, które spowodują zaczerwienienie skóry. Warto taki stan omówić z dermatologiem i alergologiem, ponieważ może to być objaw nietolerancji pokarmowej.
- Gorączka.
Różowe policzki – przyczyny wynikające ze stylu życia
-
Pikantne posiłki. Związki zawarte w niektórych produktach mogą pobudzać centralny układ nerwowy, który powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych w skórze. Ta sama reakcja organizmu powoduje też nadmierne pocenie się podczas spożywania pikantnych potraw. Dodatkowo, im cieplejsze jest ostre danie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów i tym intensywnie one będą.
- Poparzenie słoneczne. Zaczerwienienie twarzy może być też skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu lub braku ochrony przeciwsłonecznej.
-
Alkohol. Kiedy organizm trawi alkohol, wytwarza związek zwany aldehydem octowym. U niektórych ludzi związek ten gromadzi się we krwi, powodując m.in. zaczerwienienie twarzy.
Czytaj też:
Jak często powinniśmy zmieniać pościel?