Wątroba jest niezwykłym narządem, który potrafi bardzo długo przeciwdziałać skutkom niezdrowego stylu życia, który prowadzimy. Niweluje alkohol, leki, wszelkiego rodzaju toksyny, syntetyzuje białka i tłuszcze. Bardzo długo nie daje żadnych sygnałów, że jest przeciążona. A nawet jeśli niepokojące objawy zaczynają się pojawiać, my łatwo je bagatelizujemy, sięgając ewentualnie po suplementy diety, wspierające pracę wątroby, dostępne bez recepty.
Kiedy wątroba nie wyrabia się z usuwaniem nadmiaru toksyn i potrzebuje regeneracji, mogą pojawić się następujące objawy:
-
ból brzucha i obrzęk,
-
gorzki smak w ustach,
-
utrata apetytu,
-
wysoki cholesterol,
-
zmęczenie,
-
gromadzenie się płynów w jamie brzusznej,
-
żółtaczka,
-
ciemny mocz,
-
ból w okolicy woreczka żółciowego.
To objawy, których pod żadnych pozorem nie wolno bagatelizować. Oznacza to jednak, że bez wystąpienia tych sygnałów nie musimy przejmować się stanem naszej wątroby. Narząd ten zasługuje na szczególną atencję każdego dnia.
Czytaj też:
Jak ugotować ryż, żeby był zdrowszy i sprzyjał odchudzaniu?
Jak zregenerować wątrobę?
-
Ogranicz alkohol. Uszkodzenie może być spowodowane metabolicznymi produktami ubocznymi spożywania alkoholu i wynikającymi z tego stanami zapalnymi. Upijanie się choćby dwa razy w tygodniu znacznie osłabia wątrobę i może prowadzić do poważnych schorzeń.
-
Kontroluj masę ciała. Otyłość może prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Jeśli zależy ci na tym, by zachować ten organ w dobrym stanie, powinieneś schudnąć.
-
Zrezygnuj z przetworzonej żywności. Nawet jeśli jesteś stosunkowo szczupły, twoja wątroba może obrywać każdego dnia, jeśli sięgać po śmieciowe jedzenie. Zawiera ono nadmierne ilości cukru, soli, tłuszczu trans oraz różnych toksyn, które niekorzystnie wpływają na stan wątroby. Ograniczenie przetworzonej żywności i zastąpienie jej zdrowymi produktami, może wspomóc regenerację wątroby.
-
Ogranicz leki przeciwbólowe. Choć większość z nich jest dostępna bez recepty, nie oznacza to, że można jeść je jak cukierki. Praktycznie wszystkie mają negatywny wpływ na wątrobę. Przyjmowanie ich z alkoholem drastycznie zwiększa ryzyko uszkodzenia tego narządu.
-
Sięgaj po buraki. Zawierają one czerwono-fioletowy pigment, który ma znaczące właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.
-
Wybieraj zdrowe tłuszcze. Organiczne tłoczone na zimno oleje z pierwszego tłoczenia to zdrowe tłuszcze, które zawierają antyoksydanty i mnóstwo składników odżywczych.
-
Pij dużo wody. Wspiera ona procesy detoksykacyjne, co znacznie ułatwia wypłukiwanie toksyn z organizmu.
Wątroba jest największym narządem wewnętrznym w ciele i filtruje wszystko, co jemy, pijemy i zażywamy. Im szybciej się o nią zatroszczysz i zmienisz swoje nawyki, tym lepiej.
Czytaj też:
Chlorofil – cudowny składnik zielonych warzyw. Jaki ma wpływ na zdrowie?