Armator statku „Diamond Princess” poinformował, że wśród 41 osób, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, dwadzieścia jeden pochodzi z Japonii, osiem z USA,, pięć z Australii, pięć z Kanady, jedna z Wielkiej Brytanii i jedna z Argentyny. Wśród poprzednich 20 zarażanych było siedmiu pasażerów z Japonii, trzech z Hongkongu, trzech z USA, dwóch z Australii, dwóch z Kanady, jeden z Nowej Zelandia, jeden z Tajwanu i jeden członek załogi z Filipin.
Chorzy w celu leczenia trafią do szpitali w miastach Tokio, Saitama, Chiba, Kanagawa i Shizuoka.
Jak podaje LA Times, statek przewożący 2666 pasażerów i 1045 członków ma pozostać na kwarantannie w Jokohamie. Ponad połowa jego pasażerów to Japończycy, reszta pochodzi z innych krajów. Japońskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przebadana grupa pasażerów jest ostatnią, która została poddana testom Kwarantanna ma zakończyć się 19 lutego „chyba że dojdzie do nieprzewidzianych wydarzeń” – powiedziała armator.
Do czasu zakończenia kwarantanny pasażerowie mają pozostać odizolowani w swoich kabinach. Obsługa statku zapewnia im wyżywienie, dostęp do Internetu i podstawowe rozrywki (np. dostęp do telewizji i gry planszowe). Pasażerowie otrzymali też termometry i lateksowe rękawiczki, Poinformowano też, ze zgodnie z zaleceniami resortu zdrowia, pasażerowie z małych kabin pozbawionych okien poddawani są rotacji w celu zapewnienia im lepszych warunków.
Dwa wycieczkowce poddane kwarantannie
Oprócz wycieczkowca w porcie w Jokohamie, kwarantannie poddano też wycieczkowiec w porcie w Hongkongu – na dwóch poddanych kwarantannie wycieczkowcach znajduje się 7,3 tys. osób, licząc łącznie pasażerów i członków załogi. Okręt stacjonujący w Hongkongu (3600 osób na pokładzie) jak dotąd podaje informację o trzech przypadkach potwierdzonego koronawirusa.
Epidemia koronawirusa z Wuhan doprowadziła już do wycofania połączeń z Chinami przez kilkanaście międzynarodowych linii lotniczych. Część krajów ograniczyła lub zakazała przemieszczanie się do i z tego kraju. Od czwartku 6 lutego swoją granicę lądową zamknie też Tajwan. Linia lotnicza Hong Kong’s Cathay Pacific Airways wysłała 27 tys. pracowników na tydzień bezpłatnego urlopu, porównując obecną sytuację do kryzysu finansowego z 2009 roku. American Airlines Group i United Airlines zapowiedziały zawieszenie lotów do Hongkongu, co oznacza, że od przyszłego tygodnia kraj ten nie będzie miał bezpośredniego połączenia z azjatyckim centrum finansowym. Swoje fabryki w Chinach zamknęli producenci samochodów, m.in. Hyundai, Tesla, Ford, Peugeot Citroen, Nissan i Honda. W poniedziałek 3 lutego z chińskiej giełdy wypłynęło aż 700 miliardów dolarów.
Czytaj też:
WHO podała aktualne dane dotyczące koronawirusa. „Walczymy w ciemnościach”