Chociaż każdy z nas powinien starać się spać odpowiednio długo, badania przeprowadzone przez naukowców z Duke University wykazały, że brak snu może być bardziej niebezpieczny dla kobiet niż dla mężczyzn, co nasuwa przypuszczenie, że panie potrzebują więcej snu niż panowie. Kobiety, jak stwierdzili naukowcy, doświadczają więcej fizycznych i psychicznych konsekwencji braku odpoczynku i skutecznej regeneracji organizmu.
Naukowcy twierdzą, że kobiety cierpią bardziej niż mężczyźni, zarówno umysłowo, jak i fizycznie, jeśli są niewyspane. Oprócz zwiększonego ryzyka chorób serca, depresji i problemów psychologicznych, kobiety pozbawione snu mają dodatkowe czynniki krzepnięcia krwi, co może prowadzić do udaru. Mają także wyższe wskaźniki stanu zapalnego, które wskazują na rozwijające się problemy zdrowotne. Ponadto badania wykazały, że kobiety, który śpią zbyt krótko są o poranku bardziej nerwowe, zrzędliwe i wrogo nastawione.
Już we wcześniejszych badania zauważono, że kobiety potrzebują więcej snu. Wynika to z ich wielozadaniowości – robią wiele naraz i są elastyczne – i dlatego bardziej wykorzystują swój mózg niż mężczyźni, dzięki czemu ich potrzeba snu jest większa. Podczas głębokiego snu kora mózgowa - część mózgu odpowiedzialna za myślenie, pamięć, język przechodzi w tryb regeneracji. Im intensywniej wykorzystujemy w ciągu dnia nasz mózg, tym więcej czasu na regenerację potrzebuje.
Higiena snu
Jeśli mamy problemy ze snem lub zasypianiem, powinniśmy zadbać o odpowiednią higienę snu. Obejmuje ona kilka istotnych czynników:
-
unikanie drzemek w ciągu dnia dłuższych niż 30 minut,
-
unikanie używek przed snem, takich jak kofeina, papierosy czy alkohol,
-
dbanie o codzienną aktywność fizyczną i ekspozycję na światło naturalne,
-
dbanie o to, by łóżko kojarzyło się ze snem, a nie z bezsennymi czynnościami, takimi jak oglądanie telewizji czy czytanie,
-
stworzenie odpowiednich warunków w sypialni, jak niższa temperatura, zasłonięte okna.
Czytaj też:
Rzucenie palenia to jedno. Co jeszcze możesz zrobić, by uchronić się przed rakiem płuc?