Niedrożność przewodów żółciowych jest poważnym schorzeniem, które prowadzi do rozwoju marskości wątroby oraz innych schorzeń tego narządu. Nie do końca wiadomo, dlaczego choroba ta występuje, jednak uważa się, że ma ona związek z działaniem wirusów, które sprawiają, że układ autoimmunologiczny rozpoczyna „walkę” z początkowo prawidłowo rozwiniętymi i funkcjonującymi drogami żółciowymi.
Co to jest niedrożność dróg żółciowych?
Niedrożność dróg żółciowych jest schorzeniem, które w większości przypadków nie ma podłoża genetycznego. Dziedziczenie tej choroby występuje tylko w około 10-20% zdiagnozowanych przypadków niedrożności przewodów żółciowych i zwykle przebiega wówczas z innymi wadami anatomicznymi w budowie i funkcjonowaniu narządów wewnętrznych m.in. serca oraz naczyń krwionośnych.
Przyczyną wystąpienia niedrożności przewodów żółciowych jest postępujący stan zapalny, który może obejmować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne drogi żółciowe, które znajdują się w wątrobie. Początkowo objawy zapalenia i powstałej w jego skutek niedrożności są dość trudne do rozpoznania, jednak z czasem można zacząć podejrzewać, że dziecku coś dolega. Ważne: w pierwszych dobach i tygodniach życia dziecka nie muszą wystąpić wyraźne objawy niedrożności dróg żółciowych, które skłaniałyby lekarza pediatrę do wykonania badań diagnostycznych oraz niepokoiły rodziców. W pierwszych dobach po porodzie niedrożność dróg żółciowych bywa zwykle rozpoznawana jedynie u dzieci, u których problemy zdrowotne rozpoczęły się już w życiu płodowym oraz występują u nich inne, zdiagnozowane jeszcze na etapie badań USG wady anatomiczne.
Niedrożność przewodów żółciowych – objawy
Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na niedrożność dróg żółciowych, pojawiają się zwykle kilka tygodni od urodzenia. Początkowy, prawidłowy rozwój dziecka utrudnia postawienie diagnozy i sprawią, że postępujący stan zapalny zaczyna wyrządzać znaczne szkody w organizmie. Pierwszym i często jedynym objawem tego, że drogi żółciowe noworodka funkcjonują w nieprawidłowy sposób, jest długotrwała żółtaczka, która powinna minąć w ciągu pierwszych kilkunastu dni życia. Przedłużające się żółte zabarwienie oczu oraz skóry jest dla lekarza sygnałem alarmującym, jednak nie zawsze musi świadczyć o niedrożności dróg żółciowych.
Typowym objawem stanu zapalnego i niedrożności dróg żółciowych jest nietypowy kolor moczu i stolca noworodków. Niedrożność dróg żółciowych powoduje ciemne zabarwienie moczu oraz sprawia, że stolce mają delikatnie żółty lub żółto-szary kolor.
Warto wiedzieć, że o niedrożności dróg żółciowych może świadczyć także długotrwałe krwawienie z pępka oraz krwawienia z układu pokarmowego.
Powyższe objawy trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem pediatrą, bo wczesne wykrycie choroby znacząco wpływa na efekty jej leczenia oraz poprawia rokowania.
W jaki sposób diagnozuje się niedrożność dróg żółciowych?
Niedrożność dróg żółciowych powoduje objawy typowe dla wielu schorzeń wątroby, dlatego konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki, która pozwoli potwierdzić przypuszczenia, że to właśnie niedrożne przewody żółciowe są przyczyną niepokojących dolegliwości. W tym celu konieczne jest wykonanie zarówno badań krwi i moczu, jak i badań pozwalających ocenić funkcjonowanie wątroby oraz dróg żółciowych, czyli m.in. badania USG. W niektórych przypadkach konieczne jest też wykonanie biopsji.
Niedrożność przewodów żółciowych to choroba, która wymaga szybkiej diagnostyki. U około 50% chorych dzieci, które zostały zdiagnozowane i operowane przed ukończeniem 7 tygodnia życia, udaje się przywrócić pełną drożność dróg żółciowych. Dobre rokowania w przypadku wcześnie zdiagnozowanych niemowląt pozwalają także na wyleczenie lub znaczne ograniczenie negatywnego wpływu na zdrowie współtowarzyszących niedrożności wad anatomicznych innych narządów wewnętrznych.
Czytaj też:
Co zrobić, gdy szumi w uszach? Podpowiadamy, kiedy wybrać się do lekarza