- Ból żeber – budowa i funkcje żeber
- Ból żeber – kiedy może być niebezpieczny?
- Ból pod żebrami a złamanie
- Kłucie pod żebrami – przyczyny
- Zapamiętaj – ból pod żebrami mogą spowodować:
- Kłucie pod żebrami po prawej stronie – najczęstsze przyczyny
- Kłucie pod żebrami po lewej stronie – możliwe przyczyny
- Nerwobóle w okolicach żeber
- Diagnostyka bólu pod żebrami
- Ból żeber – leczenie
Kłucie pod żebrami często określane jest też jako kłucie w boku. Może występować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, co jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Często uporczywe i nieprzyjemne kłucie w podbrzeżu powodują narządy wewnętrzne np. żołądek oraz jelita. Co jeszcze może powodować kłucie pod żebrami?
Ból żeber – budowa i funkcje żeber
Żebra tworzą część szkieletu, do którego przyczepione są mięśnie klatki piersiowej. U dorosłego człowieka jest to 12 par kości, których funkcją jest ochrona narządów znajdujących się w klatce piersiowej, czyli płuc, serca, a także aorty i tętnic płucnych. Żebra, które są zlokalizowane w dolnej części klatki piersiowej, chronią także wątrobę i śledzionę.
Ból żeber lub kłucie pod żebrami mogą oznaczać choroby tych narządów, a także różnego rodzaju dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Ból w tej części klatki piersiowej może także wynikać z urazów żeber.
Ból żeber – kiedy może być niebezpieczny?
Ból żeber może spowodować poważne powikłania zdrowotne. Jeśli wynika ze złamania żeber, może doprowadzić do odmy płucnej lub przekłucia płuca. W takiej sytuacji ból jest bardzo silny, uniemożliwiający normalnie funkcjonowanie. Wymaga to jak najszybszej hospitalizacji pacjenta.
Nie należy lekceważyć także dolegliwości bólowych, które wynikają z problemów z sercem. Jeśli kłuciu towarzyszy ucisk serca lub drętwienie jednej części ciała, należy skonsultować się z internistą. Może to oznaczać choroby serca, w tym zawał.
Poważne są również bóle żeber, które nasilają się w czasie kaszlu czy dźwigania przedmiotów. Mogą one oznaczać złamania, które wymagają leczenia operacyjnego, rehabilitacji czy spoczynkowego trybu życia
Ból pod żebrami a złamanie
Do złamania żeber dochodzi najczęściej w wyniku wypadku lub urazu, ewentualnie przygniecenia klatki piersiowej ciężkim przedmiotem. W takiej sytuacji ból żeber nie pojawia się od razu. Początkowo ból nie jest mocny i przypomina stłuczenie, ale nasila się z czasem. Stopniowo staje się coraz mocniejszy, utrudnia oddychanie, dźwiganie przedmiotów czy poruszanie się.
Do objawów złamania żeber zalicza się:
- ból przy wdechu
- problemy z poruszaniem się
- wyczuwalne odłamki kostne pod skórą
- ograniczenie ruchomości
Złamanie żeber diagnozowane jest za pomocą RTG klatki piersiowej. Po złamaniu żeber konieczna jest rehabilitacja, często magnetoterapia czy krioterapia, która wpływa na prawidłowe zrastanie się kości. Jeśli kość zrośnie się nieprawidłowo, może powodować ból pod żebrami.
Kłucie pod żebrami – przyczyny
Przyczyny bólu pod żebrami mogą być różne. Najczęściej kłucie pod żebrami wiąże się ze wzdęciami, niestrawnością oraz innymi problemami, które dotyczą bezpośrednio układu pokarmowego. W takiej objawy bólu często nie są zbyt mocne i mijają samoistnie. Jeżeli pojawia się po jedzeniu i mija np. po wypiciu ziołowego naparu, który ułatwia trawienie, to może być spowodowane zbyt szybkim spożywaniem posiłku i związanymi z połykaniem powietrza wzdęciami.
Warto w takiej sytuacji zmienić nawyki żywieniowe, a także częściej sięgać po napoje i herbatki ułatwiające trawienie. Dobre efekty przynosi również zmiana diety – warto sięgać po produkty lekkostrawne, które nie obciążą układu trawiennego. Lepiej jest jeść dania gotowane na parze i duszone niż smażone w głębokim tłuszczu i pieczone. Zmiana diety często pomaga trwale wyeliminować problemy trawienne.
Inne możliwe przyczyny kłucia pod żebrami to, m.in.:
- zespół jelita drażliwego,
- kolka nerkowa,
- kolka jelitowa,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- zapalenia wątroby lub woreczka żółciowego
- zapalenia trzustki
- wrzody trawienne
- niedrożność jelit
- choroby wewnętrzne
- urazy żeber
- odma płucna
Często kłucie pod żebrami odczuwają osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz pracujące w pozycji siedzącej i stojącej – w tym przypadku nieprzyjemne dolegliwości mogą być spowodowane np. problemami z kręgosłupem.
Okazjonalne kucie w podżebrzu nie powinno być powodowane poważnymi dolegliwościami, jednak w sytuacji, gdy ból lub kłucie przybierają na sile i utrudniają normalne funkcjonowanie, trzeba niezwłocznie skonsultować te dolegliwości z lekarzem! Specjalista chorób wewnętrznych pomoże ocenić przyczynę bólu i sprawdzi, czy nie odpowiada za niego poważniejsze schorzenie.
Zapamiętaj – ból pod żebrami mogą spowodować:
- choroby jelit
-
zapalenie trzustki
- zapalenie opłucnej
- schorzeń jelita grubego
Może on także wynikać z zakrzepicy żył wątrobowych. Jest to niebezpieczne schorzenie, które powoduje powstawanie zakrzepów. Jego objawami jest ostry ból brzucha, kłucie pod żebrami, gorączka, niekiedy nudności czy wymioty. Może doprowadzić do nadciśnienia wrotnego oraz niewydolności wątroby.
Kłucie pod żebrami po prawej stronie – najczęstsze przyczyny
Kłucie pod żebrami z prawej strony może świadczyć o stanach zapalnych narządów wewnętrznych, które zlokalizowane są blisko od miejsca odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości. W tym przypadku lekarze biorą pod uwagę, m.in.:
- stany zapalne trzustki,
- stany zapalne dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
- stany zapalne dolnego płata płuca,
- choroby związane z prawą nerką.
Dolegliwości bólowe oraz kłucie w prawym podżebrzu mogą być też spowodowane np. zapaleniem wyrostka robaczkowego, schorzeniami jelita cienkiego oraz jelita grubego, jak również dolegliwościami, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu np. niestrawnością oraz wzdęciami. Silny, nagły, kujący ból może też powodować neuralgia – w tym przypadku dolegliwości mogą być zlokalizowane zarówno po lewej, jak i po prawej stronie tułowia. Podobnie jest w przypadku schorzeń kręgosłupa, które także mogą powodować kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem.
W przypadku kobiet kłucie pod żebrami może być spowodowane schorzeniami narządów rodnych; często zdarza się także przed miesiączką oraz w czasie owulacji – w tym przypadku lokalizuje się zazwyczaj po stronie jajnika, z którego zostanie uwolniona komórka jajowa. Kłucie w boku, które pojawia się niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego i towarzyszą mu np. plamienia, upławy oraz ból w dole pleców powinno się skonsultować z ginekologiem!
Kłucie pod żebrami po lewej stronie – możliwe przyczyny
Kłucie pod żebrami z lewej strony tułowia także mogą powodować wymienione powyżej schorzenia, czyli choroby narządów wewnętrznych. Mogą być one także związane z neuralgią, czyli nerwobólami, problemami trawiennymi, jak i schorzeniami ginekologicznymi. U osób prowadzących aktywny tryb życia kłucie pod prawym lub lewym podżebrzem jest często wynikiem przetrenowania.
Dolegliwości odczuwane jako kłucie pod żebrami z lewej strony mogą być także powodowane schorzeniami kręgosłupa, a nawet nerwicą. W tym przypadku lekarze mogą podejrzewać też, m.in.:
- problemy z sercem,
- tętniaka aorty brzusznej,
- zapalnie opłucnej lub zapalenie płuc,
- kamicę nerkową lub kamicę dróg żółciowych.
Podsumowując, kłucie pod żebrami nie zawsze spowodowane jest poważnymi schorzeniami, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości lub kłucie często nawraca. Warto wiedzieć, że odczuwanie kłucia w okolicy podżebrza wcale nie musi być spowodowane schorzeniami toczącymi się w bezpośredniej okolicy miejsca bólu, który może też promieniować np. od biodra i wskazywać na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz kręgosłupa.
Nerwobóle w okolicach żeber
Dolegliwości bólowe mogą być związane z neuralgią międzyżebrową. Jest to schorzenie, które wynika z uszkodzenia nerwów obwodowych np. w wyniku urazy czy wypadku. Powoduje dotkliwy ból, który ma charakter ściskający. Czasem neuralgia może rozwinąć się w ciąży z powodu naturalnych zmian, jakie toczą się w tym czasie w organizmie.
W celu zdiagnozowania neuralgii zaleca się wykonanie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, czasem także EKG oraz morfologii. Często wynikają one z konieczności rozróżnienia neuralgii a poważnych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem serca czy płuc.
Najlepszą metodą leczenia bólu pod żebrami spowodowanego neuralgią, jest rehabilitacja i regularne wykonywanie ćwiczeń (zwłaszcza pod okiem fizjoterapeuty). Niekiedy towarzyszy temu leczenie farmakologiczne, polegające na przyjmowaniu glikokortykosteroidów i leków przeciwzapalnych.
Diagnostyka bólu pod żebrami
Aby zdiagnozować przyczynę bóle pod żebrami, należy w pierwszej kolejności wybrać się do internisty. Lekarz może zlecić wykonanie RTG klatki piersiowej, by ocenić, czy w jej obrębie nie toczą się żadne procesy chorobowe, a także USG jamy brzusznej. Może także skierować pacjenta do specjalisty chorób wewnętrznych, osteopaty lub fizjoterapeuty oraz zalecić wykonanie podstawowych badań diagnostycznych takich jak morfologia czy badanie ogólne moczu.
Ból żeber – leczenie
Leczenie bólu żeber jest uzależnionego od tego, jaka jest przyczyna bólu. Jeśli wynika on z urazu, zalecany jest wypoczynek i spoczynkowy tryb życia. W przypadku złamanych żeber niekiedy zaleca się magnetoterapię, której celem jest przyspieszenie regeneracji tkanki kostnej.
Jeśli ból żeber spowodowany jest dolegliwościami układu trawiennego, należy zwrócić uwagę na dietę, wprowadzić lekkostrawne posiłki, które nie będą powodowały wzdęć i niestrawności. Kłucie pod żebrami może wynikać również z cyklu menstruacyjnego albo z nadmiernej aktywności fizycznej – w takiej sytuacji samo mija. Zalecany jest wyłącznie odpoczynek.
Jeśli jest to bardzo silny ból, pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku stłuczenia żeber warto również smarować się maściami, które przyspieszą regenerację.
Czytaj też:
Ból brzucha po posiłku – zgaga czy coś gorszego? Case study
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.