Skuteczne leczenie każdego raka polega na powstrzymaniu jego nieprawidłowych komórek przed replikacją i rozprzestrzenianiem się. W przypadku raka jajnika – piątej wiodącej przyczyny zgonów z powodu raka u kobiet – naukowcy szukają właściwego „wyłączonego” przełączenia na cel.
Stosunkowo nowa technika profilowania zwana proteogenomiką dostarcza wskazówek. Opracowana w ciągu ostatnich dwóch dekad proteogenomika zajmuje się nie tylko genetyką komórek, ale także sposobem ich komunikacji i działania za pośrednictwem tysięcy białek. Podczas gdy wcześniejsze metody badawcze koncentrowały się na tym, jak mutacje genetyczne są wyrażane przez kwas rybonukleinowy lub RNA, analiza proteomiczna ujawnia jeszcze więcej szczegółów na temat tego, co dzieje się wśród komórek rakowych.
Teraz naukowcy pracują nad zrozumieniem tego wszechświata białek w ramach konsorcjum National Cancer Institute Clinical Proteomic Tumor Analysis. W ramach tego wysiłku przełomowa analiza proteogenomiczna zarchiwizowanych próbek nowotworów w 2016 r. wskazała specyficzne procesy komórkowe związane z rakiem surowiczym wysokiej jakości jajników.
Nowe badanie potwierdza te wyniki i oferuje jeszcze ostrzejszy obraz, porównując tkankę rakową z normalnymi próbkami jajowodów, potwierdzając pogląd, że rak jajnika zaczyna się nie na powierzchni jajnika, jak wcześniej sądzono, ale na końcu jajowodu.
Czytaj też:
Rak jajnika – cichy zabójca kobiet. Długo nie daje objawów, więc jak się przed nim uchronić?
Nowe badania na temat raka jajnika
Badanie zapewniło również bardziej wiarygodne dane, ponieważ próbki tkanek zostały zebrane przy użyciu ścisłych protokołów chirurgicznych, które wyeliminowały reakcję organizmu na stres jako potencjalny czynnik komplikujący.
Naukowcy połączyli dwa procesy z wysokiej jakości rakiem surowiczym, który jest czasem nazywany „chorobą złamanych chromosomów”. Pierwszy dotyczy reakcji na stres wynikającej z niekontrolowanej produkcji komórek nowotworowych. Efekt ten, znany jako stres replikacyjny indukowany proliferacją (zdolność rozmnażania się komórek), powoduje niestabilność w genomie guza.
Drugi proces to niedobór naprawy homologicznej, niezdolność do naprawy uszkodzonych komórek. Te dwa połączone procesy tworzą uparte, niekontrolowane wzorce raka jajnika.
Badanie, które zostało poparte przez CPTAC i National Institutes of Health, potwierdziło również wcześniejsze ustalenia, które łączyły obfitość niektórych białek z wyższymi wskaźnikami przeżycia.
Identyfikacja białek związanych zarówno z procesami napędzającymi raka jajnika, jak i ze zwiększonymi szansami na przeżycie, otwiera możliwe strategie leczenia ukierunkowane na określone ścieżki proliferacji, w tym stosowanie leków obecnie dostępnych na rynku.
„Lekarze mogą wykorzystać te dane do stratyfikacji opcji leczenia” – powiedział jeden z autorów badań. „Możemy również badać kobiety, które mają krótszy czas przeżycia, a następnie możemy zaproponować alternatywną terapię, która byłaby lepsza dla tych kobiet niż terapia standardowa”.
Czytaj też:
Jak się wzmocnić? Warsztaty online dla kobiet z rakiem piersi oraz ich bliskich