Zespół jelita drażliwego, refluks, przewlekłe zaparcia, infekcje dróg moczowych – wszystkie te problemy zdrowotne mogą dawać podobne objawy co rak jajnika. Dlatego też zdarza się, że kobiety długo zmagają się z pewnymi dolegliwościami, zanim zostaną prawidłowo zdiagnozowane. Przewlekłe objawy, które nie mijają mimo wdrożenia pewnego leczenia, zawsze wymagają ponownej oceny.
Oczywiście, objawy te nie muszą oznaczać raka jajnika lub innego nowotworu. Jednak nigdy nie powinny być bagatelizowane. Oto kilka objawów, o których powinna wiedzieć każda kobieta.
Najczęstsze objawy raka jajnika
Chroniczne zmęczenie. Odczuwanie zmęczenia przez znaczną część dnia nie jest normalne. Chociaż wszyscy miewamy lepsze i gorsze dni, chroniczne zmęczenie, występujące niezależnie od natłoku zajęć lub liczby przespanych godzin, jest objawem niepokojącym, mogącym świadczyć o wystąpieniu wielu groźnych chorób.
Bóle w obrębie miednicy. Kobieta zmagająca się z rakiem jajnika może odczuwać ból lub dyskomfort w okolicy miednicy, a czasem w jamie brzusznej. Jeśli ból jest trwały, nie należy go lekceważyć ani maskować za pomocą środków przeciwbólowych lub rozkurczowych. Ból w okolicy miednicy jest czymś, do czego należy się odnieść i co trzeba zdiagnozować. Równie niepokojący jest ból dolnego odcinka kręgosłupa, który promieniuje do okolicy miednicy.
Utrata apetytu. Obniżony apetyt i niewyjaśniona utrata masy ciała mogą wskazywać na raka jajnika, jak i wiele innych, poważnych chorób i nowotworów. Spadek masy ciała jest częstym objawem chorób nowotworowych. Zaniepokoić powinno również uczucie sytości i pełności w żołądku choćby po niewielkim posiłku.
Problemy trawienne. Rak jajnika może powodować szereg problemów trawiennych. Kobiety, które mają uporczywe zaparcia, biegunki, zwiększoną produkcję gazów, wzdęcia, nudności i wymioty, powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia nowotworu, ale też znalezienia przyczyny swoich dolegliwości, które poza wiadomym dyskomfortem, znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie na co dzień.
Problemy z układem moczowym. Kobiety bardzo często zmagają się z infekcjami układu moczowego, które mogą objawiać się częstym i intensywnym parciem na pęcherz, czy też bólem w miednicy. Z powodu osłabienia mięśni dna miednicy mogą natomiast cierpieć na nietrzymanie moczu. Jeśli jednak wdrożone leczenie nie pomaga, należy poszukać innej przyczyny i wykluczyć nowotwór jajnika.
Ból w czasie seksu. Najczęstszą przyczyną bólu podczas stosunku płciowego jest niewystarczające nawilżenie pochwy. U kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika ból podczas stosunku zwykle odczuwany jest po prawej lub lewej stronie miednicy i nie ma żadnego związku z nawilżeniem pochwy. Ból może nie mijać nawet mimo zmiany pozycji.
Czytaj też:
Jesteś znerwicowany i masz niską samoocenę? Przestań czerpać negatywną energię od ludzi