Naukowcy z Washington University of St. Louis zrekrutowali do najnowszego badania 1100 osób w początkowych etapach COVID-19, aby sprawdzić, czy lek przeciwdepresyjny fluwoksamina pomoże wyleczyć chorobę.
Fluwoksamina a COVID-19. Nowe badanie
Chociaż lek przeciwdepresyjny może wydawać się mało prawdopodobnym kandydatem do walki z COVID-19, małe badanie przeprowadzone w listopadzie wykazało, że to leczenie może zakończyć się pewnym sukcesem, a od lat wiadomo, że nowoczesne leki przeciwdepresyjne, zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, mają również działanie przeciwzapalne. Stan zapalny jest kluczowym elementem przebiegu COVID-19 i powoduje powikłania, takie jak zakrzepy krwi i opuchnięte „palce covidowe”.
Naukowcy chcieli uzyskać wyniki w ciągu kilku tygodni zamiast miesięcy, co jest istotną różnicą w obliczu sytuacji, gdy codziennie tysiące ludzi na całym świecie umierają z powodu COVID-19. Badania prowadzone były zatem w niecodzienny sposób. Badacze wysłali lekarstwa do domów pacjentów, a ci mieli monitorować swój stan zdrowia i składać raporty personelowi badawczemu.
Obiecujące wstępne wyniki
Badanie rozpoczęło się w grudniu i dotychczas objęło kilkadziesiąt osób. Naukowcy twierdzą, że mogą mieć pełne wyniki do lutego.
W badaniu opublikowanym w listopadzie w Journal of the American Medical Association, wśród 80 pacjentów przyjmujących fluwoksaminę, u żadnego nie wystąpiła niska saturacja. Spośród 72 pacjentów, którzy przyjmowali placebo, u sześciu wystąpił niski poziom tlenu.
Jeden z pacjentów, który przyjmował fluwoksaminę, był hospitalizowany z powodu odwodnienia. Czterech pacjentów, którzy przyjmowali placebo, było hospitalizowanych z objawami związanymi z COVID-19, a jeden trafił na oddział intensywnej terapii i został poddany wentylacji mechanicznej. Naukowcy nie sprawdzali, czy różnice w hospitalizacji między dwiema grupami są istotne statystycznie.
„Ze względu na ograniczenia badania, odkrycia te należy interpretować jako hipotezy, a nie jako demonstrację skuteczności” –pisali autorzy w listopadzie.
Czytaj też:
Leki w kroplówce na COVID-19. Nowe doniesienia z Wielkiej BrytaniiCzytaj też:
Niepożądane odczyny poszczepienne: na co należy uważać?Czytaj też:
7 polskich ośrodków sprawdza działanie amantadyny w COVID-19. Wyniki za kilka tygodni