Najstarszą żyjącą Amerykanką jest Hester Ford, kobieta z Charlotte w Północnej Karolinie, która ma 115 lub 116 lat. Niestety, nie zdradza sekretu swojej długowieczności. – Po prostu żyję dobrze – powiedziała Ford. I chociaż Ford może nie wiedzieć, dlaczego żyje tyle lat, wiemy, że pewne mity dotyczące długowieczności należy wyjaśnić.
Mit 1: Optymistyczne usposobienie wydłuża życie
Pozytywne nastawienie nie zapewni ci długiego życia. Badanie Longevity Project, w którym obserwowano ponad 1500 osób przez 80 lat, wykazało, że radośni, szczęśliwi ludzie w rzeczywistości żyli krócej. Najdłużej żyły typy osobowości: wytrwałe i rozważne. Beztroscy ludzie, opierający się na filozofii „wszystko będzie dobrze”, mieli tendencję do podejmowania większego ryzyka (na przykład pomijania zalecanych badań przesiewowych) w miarę starzenia się.
Nie oznacza to, że musisz być ponury lub zmartwiony, aby przeżyć nieco dłużej. Śmiech jest dobrym lekarstwem. Jedno z badań wykazało, że starsi dorośli, którzy codziennie się śmiali, rzadziej zapadali na choroby serca i udar. Spróbuj zrównoważyć radość z życia z poważnym podejściem do utrzymania zdrowia.
Mit 2: Zbyt ciężka praca sprawi, że umrzesz szybciej
Zgodnie z badaniem projektu Longevity Project, ciężko pracujący ludzie mają o 20% do 30% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Dla większości zaangażowanie społeczne i pobudzenie psychiczne do pracy przynoszą realne korzyści. Jedno z badań wykazało, że zdrowi ludzie, którzy pracowali o rok dłużej przed przejściem na emeryturę, mieli o 11% mniejsze ryzyko zgonu podczas 18-letniego okresu badania.
Ale to nie wynagrodzenie, a poczucie celu, pomaga przedłużyć życie, jak mówią badania w Psychological Science. Możesz znaleźć cel w prawie każdym rodzaju działalności, od wolontariatu, przez pomoc w opiece nad wnukiem, po podejmowanie hobby.
Mit 3: Jeśli ludzie w twojej rodzinie umierają młodo, ciebie też to czeka
Genetyka tylko w niewielkim procencie decyduje o długowieczności. Jasne, twoje DNA ma pewne znaczenie: badania pokazują, że jeśli masz przynajmniej jednego rodzica, który żyje powyżej 70 lat, twoje szanse na dłuższe życie rosną. Jednak nawyki związane ze stylem życia i otoczenie, które wpływają na DNA, odgrywają znacznie większą rolę. Kiedy naukowcy przebadali ponad 123 000 osób, odkryli, że w szczególności pięć nawyków związanych ze stylem życia: utrzymanie zdrowej wagi, niepalenie, ćwiczenia fizyczne, przestrzeganie zdrowej diety i picie z umiarem znacznie wydłużyło oczekiwaną długość życia w wieku 50 lat.
Mit 4: Starzenie się to najgorsza rzecz na świecie
Bez wątpienia niektóre aspekty starzenia się są niezbyt pożądane, ale wcale nie jest złe – a badania wykazały, że ludzie, którzy akceptują starzenie się, żyją średnio 7,5 roku dłużej niż ci, którzy się go boją. Może to częściowo wynikać z faktu, że osoby, które mają gorsze spojrzenie na starzenie się, są mniej proaktywne w kwestii szukania opieki zdrowotnej, gdy pojawiają się problemy; mogą po prostu przypisać je starzeniu i nie dbać o siebie. Więc nawet jeśli myślisz, że każdy sztywny staw lub spadek energii jest spowodowany tym, że nie jesteś tak młody jak kiedyś, warto porozmawiać o tym z lekarzem.
Mit 5: Za późno na rezygnację ze złych nawyków, takich jak palenie, bo nic to nie da
Nigdy nie jest za późno, aby poprawić swoje zdrowie, a nawet przedłużyć życie. Badanie przeprowadzone w New England Journal of Medicine wykazało, że ludzie, którzy przestali palić w wieku od 45 do 54 lat, zyskiwali około sześciu lat życia w porównaniu z innymi, którzy nadal palili. To samo dotyczy rezygnacji z siedzącego trybu życia. Badanie BMJ wykazało, że aktywność fizyczna pomaga ludziom żyć dłużej, nawet jeśli wcześniej nie ćwiczyli. A jeśli byłeś zbyt swobodny, jeśli chodzi o stosowanie kremów przeciwsłonecznych, naukowcy z University of Queensland wykazali w czteroletnim badaniu, że codziennie stosowane filtry przeciwsłoneczne spowalniają starzenie się skóry nawet w średnim wieku.
Czytaj też:
Czy jedząc mało mięsa będziesz żyć dłużej? Oto, co mówi medycynaCzytaj też:
Dokonaj tych 4 prostych zmian w diecie, by zwalczyć stan zapalnyCzytaj też:
Naukowcy: Poziom żelaza we krwi może mieć wpływ na długość życia