Ból jądra zdarza się z różnych powodów. Niekiedy jest on wynikiem urazu lub otarcia i przemija, bez konieczności leczenia. Innym razem jest oznaką stanu zapalnego i wymaga konsultacji medycznej. Co robić, gdy pojawia się ból jądra?
Jak rozpoznać ból jądra?
Ból jądra może mieć charakter nagły i wtedy oznacza najczęściej zapalenie lub skręt jądra, z którym trzeba natychmiast udać się do lekarza. Czasem konieczna jest szybka reakcja i interwencja chirurga, by poprawić stan pacjenta. Ale ból może też być ćmiący, o charakterze powracającym, co często oznacza inne schorzenia i wymaga leczenia farmakologicznego.
Bólu jąder nie wolno lekceważyć, bo może doprowadzić do powikłań, m.in. z życiem seksualnym czy płodnością.
Co oznacza ból?
Ból jądra może oznaczać:
- urazy
- zapalenia jąder
- zapalenia najądrza
-
wodniaka
- przepuklinę pachwinową
- żylaki powrózka nasiennego
- ucisk jąder
- skręt jąder
Zapalenie jąder
Zapalenie jąder czasem ciężko odróżnić od skrętu jąder. Schorzenie to wyróżnia się nagłym, pulsującym bólem i wysoką temperaturą ciała. Mogą towarzyszyć mu objawy ogólne, oznaczające infekcję organizmu.
Na szczęście stan zapalny nie wymaga interwencji chirurga, zwykle wystarcza leczenie farmakologiczne. Zapalenie leczy się antybiotykami, zwykle przynosi to pożądany efekt. Jeśli w obrębie jądra pojawi się ropa, wtedy konieczna jest hospitalizacja i interwencja chirurga.
Skręt jądra
Skręt jądra to schorzenie, które wymaga hospitalizacji i pilnej pomocy lekarskiej. Do wystąpienia skrętu powrózka nasiennego przyczynia się zbyt duża ruchomość jądra. Jeśli jądro się skręca wokół własnej osi, naczynia nie doprowadzają do niego krwi, co grozi martwicą. Zwykle do tej sytuacji dochodzi w czasie uprawiania sportów.
Urazy
Do urazu może dojść wszędzie, w czasie aktywności fizycznej, uprawiania sportów walki czy w pracy. Uraz moszny charakteryzuje się silnym bólem. Powinien zostać skonsultowany ze specjalistą, by ten ocenił, czy nie ma krwiaka w jądrze.
Wodniak jądra
Wodniak objawia się powiększeniem jądra. Jest ono wyraźnie większe od drugiego, może być bolesne i tkliwe. Przyczyną powiększenia jądra jest nadmierne zgromadzenie płynu, treści surowiczej, która okala jądro. Może powstawać w wyniku niewłaściwego zstąpienia jąder do moszny. Często występuje u małych chłopców.
Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa może pojawić się na skutek nadmiernej pracy fizycznej. Często dotyczy mężczyzn, którzy pracują fizycznie, np. na budowach, dźwigając ciężary. W przypadku przepukliny mosznowej, ból ma charakter nawracający i nasila się w czasie kaszlu czy wizyt w toalecie.
Żylaki powrózka nasiennego
Żylaki objawiają się utrudnionym dopływem krwi do jąder i mogą powodować problemy z płodnością. Częściej dotyczą lewej strony. Wymagają leczenia chirurgicznego, bo farmakologia nie rozwiąże problemu. Czasem zabieg wykonuje się metodą laparoskopową, innym razem przeprowadza tradycyjną operację. W czasie zabiegu zostaje podwiązana żyła jądrowa, by udrożnić przepływ krwi.
Kamica moczowodowa
Ból jąder, który pojawia się w przypadku kamicy, jest bardzo silny i przypomina kolkę. Pojawia się, gdy z nerek do moczowodu przesuną się złogi lub piasek. Powoduje to ogromne dolegliwości bólowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Niestety, aby ból minął, trzeba te złogi lub piasek urodzić, co również jest bardzo bolesne. Gdy złogi zostaną wydalone, ból automatycznie znika. Kamica może być spowodowana niewłaściwym odżywianiem i zaburzeniami mikroelementów w diecie, m.in. fosforanów. Aby obniżyć ryzyko wystąpienia kamieni, warto wzbogacić dietę w wapń.
Czytaj też:
Kamica ślinianek – nietypowa choroba gruczołów ślinowych. Co o niej wiemy?