Oczyszczanie twarzy to jeden z najważniejszych rytuałów pielęgnacyjnych, który pozwala nie tylko zmyć z cery zanieczyszczenia, ale również poprawić jej kondycję.
Aby tak było, oczyszczanie powinno być wykonane dobrze, bez naruszania bariery hydrolipidowej naskórka. Jak zatem oczyszczać twarz, by cera wyglądała pięknie i czy lepiej robić to w domu czy w salonie kosmetycznym?
Czym jest oczyszczanie twarzy?
Oczyszczanie skóry to wszystkie zabiegi, które pozwalają zmyć z cery makijaż, kurz, sebumoraz zanieczyszczenia, jakie nagromadziły się na niej w ciągu całego dnia. Zalicza się do tego zatem:
- demakijaż przy użyciu płynu micelarnego, olejków, pianek oraz żeli oczyszczających skórę
- mycie twarzy hydrolatami i wodami kwiatowymi
- stosowanie peelingów do twarzy
- robienie maseczek oczyszczających
- korzystanie z zabiegów oczyszczających w salonach kosmetycznych (np. z użyciem kwasów złuszczających, które głęboko oczyszczają skórę i powodują jej złuszczanie)
Dlaczego zabiegi te są ważne?
Oczyszczanie twarzy to najważniejszy zabieg, ponieważ nie tylko usuwa ze skóry zanieczyszczenia, ale też pozwala oczyścić pory. Dzięki temu nie ulegają zaczopowaniu i nie tworzą się w obrębie nich zaskórniki oraz stany zapalne.
Oprócz tego oczyszczanie pozwala przygotować cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy skóra jest dogłębnie oczyszczona, a jej poziom pH wyrównany, lepiej przyjmuje substancje odżywcze zawarte w kremach, serach i maseczkach.
Jak prawidłowo oczyszczać skórę?
W przypadku oczyszczania obowiązuje zasada – im mniej, tym lepiej. Co to oznacza? Że nie warto jednocześnie stosować na skórę płynu micelarnego, pianki lub żelu oczyszczającego, olejku i jeszcze peelingu. Nadmiar produktów oczyszczających może zaburzyć barierę ochronną skóry, dzięki czemu szybko ulegnie ona podrażnieniom. To może spowodować zaczerwienienie czy świąd skóry, ale też wywołać stan zapalny.
Bardzo ważne jest również dobieranie produktów do rodzaju skóry:
- Cera trądzikowa źle znosi produkty zawierające alkohol, ponieważ ten nadmiernie ją wysusza. Jest to zatem dla niej sygnał, by produkować jeszcze więcej łoju. Do oczyszczania takiej skóry lepiej jest dobrać delikatne produkty, które zmyją z niej kosmetyki kolorowe i oczyszczą, ale nie naruszą jej już i tak zaburzonej równowagi.
- Cera wrażliwa nie toleruje agresywnych i drażniących kosmetyków. Do oczyszczania jej wystarczą lekkie hydrolaty i olejki
- Cera sucha z kolei dobrze znosi produkty do oczyszczania twarzy zawierające oleje
Lepiej oczyszczać skórę w domu czy u kosmetyczki?
Bardzo ważne są codzienne rytuały oczyszczające skórę. Należy to robić dwa razy dziennie, najlepiej różnymi kosmetykami. Wieczorem cera wymaga dogłębniejszego oczyszczenia, aby usunąć z niej zanieczyszczenia, kurz i brud. Rano z kolei skóra pokryta jest warstwą sebum, którą warto zmyć przed nałożeniem kremu nawilżającego.
Zabiegi w salonie kosmetycznym są uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Kosmetyczka profesjonalnymi preparatami głębiej i lepiej oczyszcza skórę niż za pomocą domowych produktów. Często używa również parownicy, by otworzyć pory skóry i oczyścić cerę. Oprócz tego złuszcza naskórek (np. za pomocą kwasów), co pomaga pozbyć się zanieczyszczeń. Kosmetyczka po ocenieniu stanu skóry klientki może także zalecić mikrodermabrazję albo hydrabrazję.
Kiedy wybrać się do salonu kosmetycznego?
Z wizyty u kosmetyczki można skorzystać zawsze, gdy tylko czujemy taką potrzebę. Jedynym przeciwskazaniem są stany zapalne skóry. Przed wizytą w salonie dobrze wybrać sprawdzony gabinet kosmetyczny i skorzystać z porady profesjonalisty. Kosmetyczka oceni, jakiego zabiegu wymaga skóra i podpowie, jakie oczyszczanie najlepiej zastosować.
Czytaj też:
Tonik do twarzy – najczęściej pomijany kosmetyk. A to błąd