Ze świecą szukać kobiety, która nie marzyłaby o pięknej, zadbanej cerze, pozbawionej niedoskonałości i zmarszczek. Kupujemy mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji cery, produktów do demakijażu, kremów przeciwzmarszczkowych, jednak zapominamy o podstawowej czynności, która ma znaczny wpływ na wygląd i kondycję skóry na twarzy. Mowa bowiem o myciu twarzy – czynność dość prozaicznej, jednak mającej ogromny wpływ na cerę.
Mycie twarzy jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny. Makijaż, kurz i inne zanieczyszczenia na skórze sprzyjają powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych, jednocześnie utrudniając skórze oddychanie i regenerację. Brud, który znajduje się na skórze sprzyja infekcjom bakteryjnym, a te, nieleczone, mogą doprowadzić do przewlekłej egzemy. Zdawać by się mogło, że wystarczy więc myć twarz, by uniknąć tych wszystkich problemów. Kluczowe jednak jest to, kiedy myjemy twarz, jak to robimy i jakich kosmetyków używamy.
Czytaj też:
Jak dbać o cerę w sezonie zimowym? Ekspert wyjaśnia, które zabiegi są wskazane
Błędy, które popełniamy podczas mycia twarzy
-
Zapominanie o myciu twarzy wieczorem. Chociaż dla większości jest to oczywiste, bywają osoby, które nie myją twarzy przed pójściem spać. Niektóre kobiety zapominają nawet o demakijażu, co ma wyjątkowo fatalny wpływ na skórę. Bez względu na to, czy nosimy makijaż czy też nie, mycie twarzy przed snem jest obowiązkowe. Czynność ta pozwala zmyć zanieczyszczenia, które mogą powodować trądzik i inne zmiany skórne.
-
Unikanie mycia twarzy o poranku. Bywają też osoby, które rezygnują z mycia twarzy po przebudzeniu. Szczególnie, jeśli zrobiły to przed snem i wydaje im się, że skoro nic przez noc nie robiły, twarz się nie ubrudziła. Mycie twarzy o poranku pozwala zmyć zanieczyszczenia, które mogły zgromadzić się na skórze przez noc – pot, sebum, ślinę. Dzięki myciu skóra będzie odświeżona, a przede wszystkim lepiej przygotowana do wchłaniania wszelkich produktów do pielęgnacji skóry, które stosujemy później.
-
Zbyt gorąca woda. Może się wydawać, że im cieplejsza wody, tym lepsze oczyszczanie. Niestety, skóra nie lubi gorącej wody, a szczególnie skóra na twarzy, która jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Gorąca woda może uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry, co sprzyja zaczerwienienim, podrażnieniom, wysuszeniu, wypryskom. Mycie twarzy letnią wodą pozwala usunąć zanieczyszczenia z twarzy, ale nie szkodzi cerze.
-
Niewłaściwe kosmetyki. Niestety, musimy posiadać podstawową wiedzieć z zakresu kosmetologii i dermatologii, by sobie nie zaszkodzić. Podstawowy podział typów cery obejmuje: suchą, tłustą, mieszaną, naczynkową i wrażliwą. Ważne, by umieć określić swój typ cery, a następnie dobrać odpowiednie kosmetyki, by jeszcze bardziej sobie nie zaszkodzić. Jeśli mamy cerę suchą lub wrażliwą, że powinniśmy korzystać z kosmetyków z kwasem salicylowym. Jednak sprawdzą się one w przypadku cery tłustej lub skłonnej do niedoskonałości.
-
Niewłaściwy demakijaż. Kosmetyki kolorowe bardzo trudno usunąć wodą z mydłem, dlatego przed myciem twarzy należy zastosować dobry produkt do demakijażu, który pozwoli zmyć cały makijaż, ale jednocześnie nie podrażni skóry.
Czytaj też:
Alergia zdemaskowana – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie