Właściwe odżywianie i odpowiednie ćwiczenia to oczywistości, choć jednocześnie rozległe dziedziny nauki. Na pewno trzeba wysiłek i żywienie dobrać do własnych możliwości oraz zachować umiar. Jednak oprócz korzystania z oczywistych sposobów budowy sprawnej muskulatury dobrze jest zadbać też o inne, dosyć istotne elementy.
Zły stan zębów a fizyczna słabość
Jeden z nich do stan jamy ustnej. Badania wskazują na jej powiązania z ogólnym stanem zdrowia i właśnie mięśni. Jak pokazali specjaliści z Uniwersytetu w Tokio przy udziale ponad 2 tys. starszych ochotników, mniejsza liczba własnych zębów, gorsza jakość żucia lub mowy, mniejsza siła języka, czy problemy z połykaniem silnie korelowały z fizyczną słabością, w tym z utratą masy mięśniowej. „Zapobieganie pogorszeniu stanu jamy ustnej już na wczesnych etapach życia ma kluczowe znaczenie dla zdrowego starzenia się” – podsumowują autorzy badania.
Czym jest oś jelitowo-mięśniowa?
Nieoczywisty może się też wydawać wpływ bakterii. A jednak, jak się okazuje, mikroby w jelitach także odgrywają istotną rolę. Mówi się już nawet o tzw. osi jelitowo-mięśniowej. Niedawno zespół z University of Kentucky, w eksperymentach na myszach pokazał, że bakterie są potrzebne, aby mięśnie dobrze dostosowywały się do wysiłku. Po serii ćwiczeń, mięśnie myszek z mikrobiomem uszkodzonym antybiotykami rozwijały się gorzej. „Wyniki te dostarczają pierwszego dowodu na to, że nienaruszony mikrobiom jelitowy jest potrzebny, aby mięśnie szkieletowe adaptowały się do ćwiczeń fizycznych” - twierdzą autorzy odkrycia. To kolejny dowód na to, że związki mięśni ze zdrowiem mają złożony, wielostronny charakter i zapewne jeszcze niejedno pozostaje do odkrycia. Warto o nie dbać, na ile tylko się da.
Czytaj też:
Zalecenia WHO sobie, a Polacy sobie. Jest raport o aktywności Polaków