Brzozy to drzewa, które często spotykamy w naszym najbliższym otoczeniu np. w parkach, na terenach rekreacyjnych oraz w przydomowych ogrodach. Od wieków słyną one ze swoich wyjątkowych właściwości i są postrzegane jako drzewa, które ładują nas pozytywną energią. Wiele osób słyszało o tym, że przytulanie się do brzozy działa wyciszająco i pomaga odzyskać równowagę pomiędzy ciałem oraz umysłem.
Często jednak nie mamy pojęcia, jak skutecznie wykorzystać wyjątkowe działanie brzóz w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, a także dbania o urodę. Najlepiej na ludzki organizm działa brzoza brodawkowata (Betula pendula), która zyskała największą popularność wśród np. właścicieli przydomowych ogrodów, choć zwykle o jej zasadzeniu decydują przede wszystkim walory estetyczne tego drzewa.
Jednym ze sposobów na lepsze zdrowie jest pozyskiwana wczesną wiosną naturalna woda brzozowa, czyli sok z brzozy, który krąży wewnątrz pnia drzewa, transportując niezbędne roślinie do wzrostu substancje. Sok brzozowy jest od wieków stosowany w medycynie naturalnej. Nasze prababcie i babcie wiedziały, jak wykorzystać ten drogocenny płyn, stosując naturalną wodę brzozową np. do pielęgnacji włosów i przemywania skóry, a także po prostu poprzez picie soku. Dziś w wielu sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w supermarketach możemy kupić butelkowany sok brzozowy, jednak powinniśmy sprawdzić jego skład, bo należy pamiętać, że najlepiej na nasz stan zdrowia wpływają w 100% naturalne produkty.
Naturalny sok z brzozy – co warto wiedzieć?
Sok z brzozy jest skarbnicą wielu cennych składników odżywczych i innych substancji o leczniczych właściwościach. Jeżeli mamy brzozy w ogrodzie, to możemy sami pozyskać sok z brzozy, nie szkodząc drzewom. Ważne, aby brzoza miała przynajmniej 10 lat, bo wówczas krąży w niej duża ilość smacznej i zdrowej wody oraz można w pełni wykorzystać jej cenne właściwości. Sok z brzozy pozyskuje się wczesną wiosną – zgodnie z ludową tradycją najlepiej działa woda brzozowa, która pozyskiwana jest tuż po Wielkanocy. Trzeba pamiętać, że świeży sok z brzozy jest produktem nietrwałym, który zachowuje swoje właściwości lecznicze i wartości odżywcze zaledwie przez 3-4 dni. Przechowywanie soku z brzozy powinno odbywać się w lodówce.
Ważne! Nie można pozyskiwać soku z brzóz rosnących w parkach, lasach oraz w innych miejscach poza naszym prywatnym terenem. Prozdrowotnymi właściwościami cechuje się nie tylko sok z brzozy, ale także napar przygotowany z kory, młodych liści, a także dojrzewających pączków brzozy. Alergia na pyłki brzozy jest przeciwwskazaniem do stosowania naparów z tej rośliny, bo mogą one doprowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej.
Sok z brzozy ma całkiem inne właściwości niż woda brzozowa, którą kupimy np. w aptece lub sklepie kosmetycznym. Woda brzozowa na bazie alkoholu nie nadaje się do picia! Co więcej, jej zastosowanie w celu pielęgnacji skóry może spowodować podrażnienia, co ma związek z obecnością wysuszającego skórę alkoholu.
Sok z brzozy – skład
Jakie substancje znajdziemy w soku z brzozy? Płyn ten ma bardzo bogaty i pozytywnie wpływający na nasz organizm skład, w którym znajdziemy m.in.:
-
witaminy z grupy B,
- kwas askorbinowy, czyli naturalną witaminę C,
- substancje mineralne np. żelazo, magnez i wapń,
- salicylany,
- fitosterole,
- garbniki,
- saponiny,
- kwasy organiczne,
- fitohormony,
- aminokwasy.
Bogaty skład soku z brzozy decyduje o jego prozdrowotnych właściwościach – naturalna woda brzozowa wykazuje m.in. działanie detoksykacyjne, a także działa przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie.
Właściwości zdrowotne soku z brzozy
Sok z brzozy oraz napary z brzozy od wieków stosowane są w medycynie ludowej. Regularne spożywanie soku z brzozy pozwala m.in. skutecznie oczyścić organizm ze szkodliwych związków i produktów ubocznych przemiany materii, usprawniając naturalne procesy detoksykacyjne. Warto pić sok z brzozy również dlatego, że redukuje wolne rodniki tlenowe, które przyśpieszają przebieg procesów starzenia się organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju wielu chorób. Zarówno sok z brzozy, jak i herbata z liści, pączków lub kory brzozy słyną z pozytywnego wpływu na pracę układu moczowego, układu nerwowego i układu pokarmowego. Wysoka zawartość witamin z grupy B, a także m.in. magnezu sprawiają, że woda brzozowa pomaga radzić sobie z nadmiernym napięciem nerwowym, łagodząc m.in. uciążliwe objawy przewlekłego stresu.
Działa ona również łagodząco na układ pokarmowy, redukując stany zapalne błony śluzowej żołądka oraz pośrednio redukując problemy trawienne o podłożu nerwowym. Co więcej, woda brzozowa redukuje szkodliwe drobnoustroje, które przyczyniają się do powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu oraz rozwoju chorób, stanowiąc skuteczną broń przeciwko bakteriom, wirusom oraz grzybom.
Sok z brzozy stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety osób, u których występuje niewydolność układu moczowego. Woda brzozowa ma silne działanie moczopędne, dlatego ogranicza ryzyko odkładania się kamieni moczowych i piasku w przewodach moczowych. Sok z brzozy pozytywnie wpływa także na układ krwionośny, redukując poziom cholesterolu i przeciwdziałając miażdżycy, dlatego szczególnie polecany jest osobom starszym.
Co więcej, sok z brzozy wzmacnia odporność organizmu, działa uspokajająco i przyśpiesza oczyszczanie organizmu z toksyn. Wskazaniem do systematycznego picia soku z brzozy jest również przeciwdziałanie anemii, bo dostarcza on do organizmu niezbędne w procesach krwiotwórczych żelazo oraz zwiększającą jego przyswajalność witaminę C, a także witaminy z grupy B, których niedobór może prowadzić do zaburzeń procesu produkcji czerwonych krwinek. Dzięki piciu soku z brzozy oraz przygotowywanych z jej kory, liści i pączków naparów, możemy pozbyć się wielu dolegliwości, poprawiając ogólny stan zdrowia i usprawniając pracę narządów oraz układów.
Sok z brzozy na skórę i włosy
Sok z brzozy doskonale sprawdza się jako naturalny środek do pielęgnacji skóry twarzy, skóry głowy i włosów. Sok z brzozy wykazuje m.in. działanie regulujące wydzielanie sebum, spłyca drobne zmarszczki, przywraca skórze zdrowy, jednolity kolor, a także pomaga w naturalny sposób redukować stany zapalne i podrażnienia. Można wykorzystać sok z brzozy jako tonik do cery tłustej i mieszanej oraz cery trądzikowej i skłonnej do powstawania wyprysków. Tym samym dzięki wodzie brzozowej można skutecznie usunąć problemy skórne.
Doskonale sprawdza się również w przypadku przetłuszczających się włosów oraz może być stosowany jako naturalny środek na porost włosów. Wcierany w skórę głowy, po kilku tygodniach regularnego stosowania, zapewnia poprawę gęstości włosów. Musimy jednak wiedzieć, że długotrwałe stosowanie naturalnej wody brzozowej może spowodować, że pojawią się objawy przesuszenia skóry, czyli m.in. nadmierne złuszczanie, świąd i uczucie ściągnięcia. Po wystąpieniu tych różnych dolegliwości należy przerwać kurację.
Czytaj też:
Pączki tych drzew są jadalne i bardzo zdrowe! Na liście są lipa i buk