Brytyjscy i francuscy naukowcy zbadali USG 4D 100 kobiet w ciąży i odkryli, że dzieci na smak marchwi reagowały „uśmiechem na twarzy”, a krzywiły się na smak jarmużu.
Jak płód odczuwa smaki i zapachy?
– Wiele badań sugeruje, że dzieci mogą smakować i wąchać w macicy, ale są one oparte na wynikach poporodowych, podczas gdy nasze badanie jest pierwszym, które obserwuje te reakcje przed urodzeniem – podkreślił dr Beyza Ustun, główny autor badania.
Zdaniem naukowca wielokrotna ekspozycja na konkretne smaki przed urodzeniem może pomóc w ustaleniu preferencji żywieniowych po porodzie, co może być ważne, gdy myślimy o planowaniu zdrowej diety dziecka po zakończeniu karmienia piersią. Jak zaznaczają badacze, ludzie doświadczają wrażeń smakowych poprzez połączenie smaku i zapachu. Uważa się, że u płodów może to nastąpić poprzez kontakt z płynem owodniowym macicy.
Jedzenie w ciąży może mieć wpływ na to, co dziecko polubi po urodzeniu?
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Psychological Science wzięli udział naukowcy z laboratorium badań nad płodami i noworodkami w Durham oraz z Uniwersytetu Aston w Birmingham w środkowej Anglii. Zaangażowany był również zespół z Narodowego Centrum Badań Naukowych w Burgundii we Francji.
Zespoły są przekonane, że odkrycia mogą pogłębić zrozumienie rozwoju ludzkich receptorów smaku i zapachu, a także percepcji i pamięci. Współautor badań, prof.Jackie Blissett z Aston University, powiedział, że można zakładać, iż wielokrotne prenatalne narażenie na konkretne smaki, może prowadzić do preferencji dla tych smaków już po urodzeniu.
Innymi słowy, wystawianie płodu na mniej „lubiane” smaki, takie jak jarmuż, może oznaczać, że dziecko przyzwyczai się do tych smaków. Jak mówią naukowcy, kolejny krok to sprawdzenie, czy płody z czasem będą wykazywały mniej negatywnych reakcji na sukcesywnie podawane mniej lubiane smaki i jak dzieci zareagują na nie już po urodzeniu.
Czytaj też:
Jak pozbyć się porannych mdłości w ciąży? Sposób jest bardzo przyjemny