Leki przeciwdepresyjne SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytywania serotoniny są stosowane w uporczywych i ciężkich przypadkach depresji. Serotonina, nazywana hormonem szczęścia to neuroprzekaźnik mózgowy, odpowiedzialny m.in. za procesy związane z zasypianiem, koncentracją, kontrolą nastroju i emocji.
Badania przeprowadzono na przykładzie escitalopramu, który jest jednym z najnowszych i najpopularniejszych leków z grupy SSRI. Sprawdzano, jak terapia wpływa na uczenie się, funkcje wykonawcze i podejmowanie decyzji.
Przebieg badania
W eksperymencie, który trwał przez 21 dni, wzięło udział 66 ochotników. 32 otrzymywało escitalopram, a pozostałych 34 placebo. W czasie trwania terapii wypełniali kwestionariusz, w którym odpowiadali na pytania dotyczące samopoczucia, byli także poddawani testom, oceniającym ich funkcje poznawcze.
Okazało się, że przyjmowanie leku nie wpływało w sposób istotny na uwagę ani pamięć, jak również na kontrolowanie emocji. Wśród osób przyjmujących escitalopram zauważono natomiast zmniejszenie wrażliwości na otrzymywanie nagrody oraz kary i zdolność do odpowiedniego reagowania na nie.
Leki na depresję zmniejszają wrażliwość na nagrodę i pozytywne wzmocnienie
Leki z grupy SSRI wykazują dużą skuteczność, jednak wielu przyjmujących je pacjentów zgłasza skutki uboczne w postaci tzw. otępienia emocjonalnego. Polega na zmniejszeniu lub braku odczuwania emocji, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. oraz poczuciu wyobcowania z otoczenia. Stwierdzono również, że skutkiem ubocznym przyjmowania escitalopramu jest trudność w osiągnięciu orgazmu.
„Otępienie emocjonalne jest powszechnym działaniem niepożądanym leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI. Wynika to ze sposobu ich działania: ich zadaniem jest usuwać ból emocjonalny towarzyszący depresji. Niestety wydaje się, że równocześnie odbierają też radość życia” – wskazała kierująca badaniem prof. Barbara Sahakian z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge.
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41386-022-01523-x
Czytaj też:
Lek na Parkinsona pomocny w walce z depresją? Ma zwiększać poziom dopaminyCzytaj też:
Cierpisz na sezonową depresję? Może pomóc terapia światłem