Dla niektórych osób z depresją lub lękiem leczenie lekami przeciwdepresyjnymi może być dosłownie ratunkiem. Leki przeciwdepresyjne mogą być niezwykle skuteczne, w zależności od tego, jak ciężka jest depresja. Ale jak w przypadku każdego leku, nagłe odstawienie może przynieść nieprzyjene skutki.
Aby pomóc uniknąć wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych, lekarz zazwyczaj ostrożnie zmniejsza dawkę antydepresantów. Protokół odstawiania dla każdego leku jest inny, ale zazwyczaj zmiany będą dokonywane w odstępach od dwóch do trzech tygodni, aby dać lekarzowi dobre wyczucie, jak zmieniają się objawy. „Nagłe zatrzymanie leczenia może być bardzo trudne dla organizmu” – mówi dr Renée Binder, były prezes American Psychiatric Association.
Co się stanie, jeśli odstawisz antydepresanty?
- Powrót do zdrowia zajmie dłużej, niż myślisz. Wiele osób spodziewa się powrotu do normy w ciągu kilku dni po odejściu od leków – podobnie jak ludzie oczekują, że rozpoczęcie przyjmowania leków przeciwdepresyjnych poprawi ich samopoczucie w mgnieniu oka. W rzeczywistości może potrwać kilka tygodni.
- Twój mózg może wydawać się... dziwny. Zbyt szybkie odstawienie leków jest anegdotycznie powiązane z tym, co wiele osób (szczególnie na forach internetowych) nazywa zapadnięciami mózgu. Zjawisko to naprawdę nie jest rozumiane przez ekspertów, i nie ma wystarczających dowodów, że odstawienie leków przeciwdepresyjnych może powodować te trudności, ale nadal należy o tym pamiętać.
- Twój nastrój prawdopodobnie się zmieni, ale może tylko chwilowo. Najczęstsze leki przeciwdepresyjne to klasa zwana selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które blokują wchłanianie zwrotne serotoniny w mózgu. Niektóre badania sugerują, że kiedy ludzie przestają stosować leki przeciwdepresyjne, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko myśli samobójczych w wyniku tego.
- Możesz poczuć to w jelitach. Procesy zachodzące za pośrednictwem serotoniny w całym ciele mogą chwilowo zaburzać trawienie, gdy twoje ciało się dostosowuje. Wiele osób przerywających SSRI zgłasza objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i zmiany apetytu.
Źródło: Psychology Today