Rak płuc występuje najczęściej u osób, które palą papierosy. Nie powinno więc dziwić, że najprostszym sposobem zmniejszenia ryzyka wystąpienia tego nowotworu jest rzucenie palenia. Im szybciej do tego dojdzie, tym lepiej. Według National Cancer Institute, ludzie w wieku od 25 do 35 lat, którzy rzucili palenie żyją 10 lat dłużej niż ludzie, którzy tego nie zrobili. Osoby w wieku od 35 do 44 lat mogą żyć jeszcze przez dziewięć lat, a palacze, którzy zerwali z nałogiem w wieku od 45 do 54 lat, mogą spodziewać się dodatkowych sześciu lat życia. Oczywiście liczby te mogą się różnić w zależności od tego, jak długo palisz i ile papierosów dziennie wypalasz. Jeśli nie palisz papierosów – nie zaczynaj. Ten szkodliwy nałóg nie przyniesie niczego dobrego. A jeśli palisz, rzuć jak najszybciej. To jeden z kluczowych elementów profilaktyki raka płuc.
Aby zmniejszyć szanse zachorowania, powinieneś także:
-
Unikać biernego palenia. Chociaż bierne palenie nie jest tak złe, jak palenie papierosów, może powodować raka, jeśli często wdychamy dym. Dlatego tak ważne jest, by nie palić papierosów przy dzieciach.
-
Chronić się przed smogiem. Zanieczyszczone powietrze, które wdychamy, może powodować wiele chorób układu oddychania i krążenia. Stosowanie maski antysmogowej i używanie domowych oczyszczaczy powietrza jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
-
Uważać na czynniki rakotwórcze w pracy. Przestrzegaj zaleceń pracodawcy. Jeśli w twoim miejscu pracy należy nosić maski ochronne, rób to. Jeśli powinieneś regularnie wykonywać badania, rób je. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, np. problemy z oddychaniem, udaj się do lekarza.
-
Zadbać o swoją dietę. Jedz pokarmy bogate w witaminę E, takie jak migdały, awokado i mango. Spożywaj tłuszcze i cukry z umiarem oraz pij dużo wody. Jeśli dobrze się odżywiasz i nie palisz, ryzyko zachorowania na raka płuc jest mniejsze. Zdrowa i zbilansowana dieta pomoże wzmocnić odporność organizmu.
-
Zacznij się ruszać. W połączeniu z dobrą dietą i brakiem dymu papierosowego ćwiczenia pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Sprzyja zachowaniu optymalnej wagi i poprawia ogólny stan zdrowia.
Czytaj też:
Chlorella – na co pomaga? Właściwości zdrowotne chlorelli