Niesamowicie niskie rokowanie dla osób, u których zdiagnozowano raka trzustki, w dużej mierze wiąże się z faktem, że rozpoznanie tego nowotworu jest dla lekarzy potężnym wyzwaniem. Choroba rozwija się, nie dając objawów, a gdy te się pojawią, na skuteczne leczenie nie ma już na ogół czasu. Dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie wsłuchiwać się w swój organizm, oglądać swoje ciało i nie bagatelizować żadnych odstępstw od normy. Lepiej dmuchać na zimne.
W przypadku raka trzustki istnieją pewne znaki ostrzegawcze, na które trzeba zwrócić uwagę. Szczególnie, jeśli w rodzinie wystąpił już ten lub inny nowotwór.
Rak trzustki – objawy
-
Zażółcenie skóry. Rak trzustki może prowadzić do żółtaczki lub zażółcenia skóry i białek oczu na dwa sposoby. Po pierwsze, może prowadzić do nadmiaru bilirubiny w krwioobiegu, a po drugie nowotwór może rozrosnąć się tak, że zablokuje drogi żółciowe. Żółtaczka jest objawem, który zawsze wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, ponieważ może świadczyć o wielu poważnych problemach z wątrobą.
-
Ból brzucha. Objaw ten łatwo zbagatelizować, ponieważ towarzyszy wielu chorobom. Może świadczyć choćby o zatruciu pokarmowym. Mimo to, bólu brzucha, który trwa od kilku dni nie wolno ignorować. Nawet uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej powinno być skontrolowane przez lekarza.
-
Nagła utrata wagi. Niewyjaśniona utrata masy ciała jest jednym z pierwszych zauważalnych objawów wielu różnych rodzajów raka. W zaawansowanym stadium raka ludzie są wyjątkowo wychudzeni i na pierwszy rzut oka wyglądają niezdrowo. Nagła, niezamierzona i trudna do wytłumaczenia utrata masy ciała jest wskazaniem do szczegółowej diagnostyki.
-
Wzdęcia. Uporczywe zatrzymywanie się gazów w przewodzie pokarmowym może świadczyć o różnego rodzaju nietolerancjach pokarmowych czy też chorobach układu pokarmowego, ale może być też objawem nowotworu trzustki.
-
Nietypowy kolor stolca. Gdy dojdzie do blokady dróg żółciowych, stolce mogą być odbarwione. Jasny, kredowy lub gliniany kolor powinien wzbudzić niepokój.
-
Problemy skórne. Sucha, łuszcząca się lub przebarwiona skóra również może być objawem nowotworu trzustki. Chociaż objawy te mogą świadczyć o innej chorobie, warto zwrócić się do lekarza. Szczególnie, jeśli problemom skórnym towarzyszą także inne objawy, jak np. żółtaczka.
Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju raka trzustki, jak najszybciej wybierz się do lekarza. Postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie daje większe szanse na przeżycie.
Czytaj też:
Zmarła znana dziennikarka BBC Rachael Bland. Wczoraj pożegnała się z fanami