O miażdżycy mówi się bardzo dużo. Przede wszystkim o przyczynach jej powstawania. Chociaż lepiej zapobiegać niż leczyć, większość z nas nie zaprząta sobie głowy zdrowiem, zanim nie pojawią się poważne problemy i dolegliwości. WIelu z nas nic zmienia niczego w swoim życiu nawet wtedy, gdy lekarz diagnozuje cukrzycę, nadciśnienie czy miażdżycę. To specjalne trio – każda z tych chorób jest bardzo niebezpieczna, a jednak bagatelizowanie każdej z nich przychodzi nam z łatwością. Dlaczego? Ponieważ choroby te są tak powszechne, że już przestały robić na ludziach wrażenie. To duży błąd. Kiedy dowiemy się, że chorujemy na miażdżycę, musimy zupełnie zmienić swoje dotychczasowe nawyki i styl życia. W przeciwnym wypadku możemy nawet umrzeć.
Diagnoza: miażdżyca
W leczeniu miażdżycy stosuje się specjalne leki. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu lub operacji. Cele leczenia obejmują:
-
Obniżenie ryzyka tworzenia się skrzepów krwi.
-
Zapobieganie chorobom związanym z miażdżycą.
-
Zmniejszenie czynników ryzyka w celu spowolnienia lub zatrzymania gromadzenia się blaszki miażdżycowej.
-
Łagodzenie objawów.
-
Operacyjne poszerzanie lub omijanie zatkanych tętnic.
Lekarze przepisują leki, które:
-
obniżają poziom złego cholesterolu,
-
obniżają ciśnienie krwi,
-
stabilizują poziom cukru we krwi,
-
zapobiegają tworzeniu się skrzepów,
-
zapobiegają stanom zapalnym.
Jeżeli występują także inne choroby przewlekłe, wtedy leczenie jest jeszcze bardziej skomplikowane. W przypadku ciężkiej miażdżycy lekarz może zalecić zabieg medyczny lub operację, np. angioplastykę wieńcową, pomostowanie aortalno-wieńcowe.
To jednak nie wszystko. Tak naprawdę, po usłyszeniu diagnozy, kluczowa jest zmiana diety i codziennych nawyków.
Miażdżyca – odżywianie
Przyjęcie zdrowego stylu życia może pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia miażdżycy i problemów, jakie może ona powodować. To, wraz z bieżącą opieką medyczną, może pomóc w uniknięciu powikłań miażdżycy i prowadzić długie, zdrowe życie. Należy współpracować ściśle z lekarzem i innymi pracownikami służby zdrowia, aby uniknąć poważnych problemów, takich jak atak serca i udar.
Jeśli masz miażdżycę, musisz:
-
Prowadzić dietę z obniżonym poziomem cholesterolu, a więc unikaj tłustych potraw. Przede wszystkim tych, przygotowanych na bazie tłuszczu zwierzęcego. Wybieraj chude mięso i wędliny, mleko z obniżoną zawartością tłuszczu oraz unikaj sztucznych dodatków do żywności.
-
Regularnie sięgaj po tłuste ryby, które są źródłem zdrowych kwasów omega-3 lub sięgnij po gotowe produkty, np. bioestry.
- Zwiększ ilość warzyw i owoców.
- Jeśli jestem zwolennikiem medycyny naturalnej, możesz sięgnąć po produkty ziołowe i napary. Dzięki unikalnemu połączeniu ziół, których właściwości prozdrowotne znane są od wieków, herbaty ziołowe mogą wspierać pracę układu sercowo-naczyniowego. Na szczególną uwagę zasługuje owoc róży, który zawiera dużo witaminy C, działającej wzmacniająco na naczynia krwionośne, kwiat głogu, który obniża ciśnienie, poprawia ukrwienie mięśnia sercowego, zwiększa przepływ wieńcowy krwi, przyśpiesza akcję serca i poprawia jego tolerancję na niedobór tlenu oraz liść pokrzywy, nazywany „najlepszą, krwiotwórczą rośliną leczniczą”.
- Regularnie uprawiaj sport i dbaj o prawidłową masę ciała.