Chociaż rak jajnika występuje rzadziej niż rak piersi, on również każdego roku zbiera śmiertelne żniwo. Niestety, jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Między innymi dlatego, że bywa diagnozowany bardzo późno. Komórki nowotworowe mogą się namnażać i rozrastać, nie powodując żadnych objawów przez bardzo długi czas. Gdy już zdrowie ewidentnie zaczyna szwankować, pada właściwa diagnoza. Wówczas może już być za późno. Objawy raka jajnika są często łagodne i obejmują bóle brzucha, częste oddawanie moczu, wzdęcia, dyskomfort w dolnej części brzucha, a więc objawy, które bardzo łatwo zbagatelizować i zrzucić na inną dolegliwość. PMS, stres, ból brzucha, infekcja dróg moczowych lub zespół jelita drażliwego – wszystkie te schorzenia i dolegliwości mogą dawać identyczne objawy.
Chociaż naukowcy nie potrafią wskazać, co konkretnie powoduje raka jajnika, można wyróżnić kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi tego nowotworu. Powinna o tym wiedzieć każda kobieta, a jeśli takowe czynniki u niej występują, powinna regularnie odwiedzać ginekologa. A zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się pewne dolegliwości jak bóle brzucha, wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej.
Rak jajnika – przyczyny i czynniki ryzyka
-
Posiadanie odziedziczonej mutacji genetycznej. Istnieje kilka mutacji genetycznych, które można odziedziczyć po rodzicach i które zwiększają ryzyko wystąpienia raka jajnika, takie jak: BRCA1, BRCA2 i zespół Lyncha. Mutacje te mogą również zwiększać ryzyko związane z innymi rodzajami nowotworów. Na przykład BRCA1 jest również powiązany z rakiem piersi, a BRCA2 jest również związany z czerniakiem (rakiem skóry), a także rakiem piersi, trzustki i prostaty. Jeżeli w najbliższej rodzinie występuje nowotwór, warto rozważyć przeprowadzenie testów genetycznych. Testy genetyczne mają swoje zalety i wady, ale jedną z głównych korzyści jest to, że jeśli dowiadujesz się, że masz mutację genetyczną, szczególnie w młodym wieku, daje ci to możliwość podjęcia kroków, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka w przyszłości.
-
Historia rodzinna. Nie tylko obciążenie mutacją genetyczną jest czynnikiem ryzyka. Jeżeli w najbliższej rodzinie u dwóch kobiet wystąpił nowotwór jajnika, warto mieć się na baczności. Ryzyko zachorowania zdecydowanie wzrasta.
-
Leki hormonalne. Stosowanie tego rodzaju terapii po menopauzie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka jajnika. Ryzyko jest najwyższe dla osób przyjmujących sam estrogen (bez progesteronu) przez co najmniej pięć lub dziesięć lat, według American Cancer Society.
-
Wiek. Nowotwór jajnika występuje najczęściej po okresie menopauzy, ale zdarzają się wyjątki.
-
Nadwaga. Ryzyko nowotworu wzrasta, gdy zmagamy się z wysokim poziomem estrogenu (hormon żeński). Tkanka tłuszczowa stymuluje produkcję tego hormonu.
To tylko kilka najważniejszych czynników ryzyka. Z tej listy wpływ można mieć jedynie na masę ciała. Warto jednak pamiętać, że rozwojowi wszelkich nowotworów (w tym także raka jajnika) sprzyjają używki, dieta uboga w antyoksydanty, narażenie na toksyny i zanieczyszczenia.
Dowiedz się, jakie produkty spożywać, by zmniejszyć ryzyko zachorowania: