Na ogół, gdy bardzo chce nam się pić, odpowiedź jest prosta – przyjmowaliśmy zbyt mało płynów i organizm zaczyna sygnalizować lekkie odwodnienie. Większe pragnienie odczuwają też ludzie, którzy są bardzo aktywni w ciągu dnia, intensywnie trenują lub spędzają dużo czasu na słońcu. Wszystkim nam chce się pić latem, gdy temperatura za oknem rośnie.
Bywa jednak, że nieustanne odczuwanie pragnienia jest związane ze stanem chorobowym. Często jest pierwszym lub jedynym objawem choroby. Dlatego też, jeśli pijemy stosunkowo dużo i regularnie, jesteśmy umiarkowanie aktywni w ciągu dnia, a nieustannie chce nam się pić, warto wybrać się do lekarza.
Cukrzyca a pragnienie
Zarówno cukrzyca typu 1, jak i typu 2 może zwiększać ryzyko odwodnienia, szczególnie jeśli nie jesteśmy świadomi choroby, nie leczymy się, nie prowadzimy odpowiedniej diety i nie dbamy o prawidłowo nawodnienie. Kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, ciało wywiera presję na nerki, by produkowały więcej moczu, aby pozbyć się nadmiaru glukozy. To powoduje, że chce nam się więcej pić, ale też częściej korzystamy z toalety, np. w nocy. Jeśli doświadczasz nadmiernego pragnienia i oddawania moczu, a także innych objawów, takich jak niewyjaśniona utrata/przyrost masy ciała, zmęczenie lub drażliwość, lekarz może przeprowadzić badanie poziomu glukozy we krwi, aby dowiedzieć się, czy masz cukrzycę.
Suchość w ustach a pragnienie
Nieustanne odczuwanie pragnienia może być też spowodowane nadmierną suchość błon śluzowych jamy ustnej np. w wyniku niewłaściwego przepływu śliny, jej niewystarczającej produkcji lub braku jakiegoś składnika śliny. Dodatkowych objawem może być wówczas np. nieprzyjemny zapach z ust. Jedną z przyczyn nadmiernej suchości w ustach jest np. palenie papierosów. Może to być również skutek uboczny przyjmowania niektórych leków (warto przeczytać ulotkę). Co więcej, niektóre leki i środki bez recepty mogą wykazywać działanie moczopędne, co również warto sprawdzić.
Diety niskowęglowodanowe a pragnienie
Uczucie pragnienia jest powszechnym skutkiem ubocznym diety ketonowej, ponieważ plan jedzenia wymaga znacznego zmniejszenia spożycia węglowodanów. Węglowodany absorbują i zatrzymują więcej wody niż białko i tłuszcz.
Choroby tarczycy a pragnienie
Wzmożone pragnienie jest też jednym z objawów niedoczynności i nadczynności tarczycy. Poza tym nierównowaga hormonów tarczycy często wiąże się także z innymi chorobami, jak np. cukrzyca. Gdy tarczyca choruje, mogą pojawić się wahania wagi, rozregulowanie cyklu menstruacyjnego, uderzenia gorąca lub uczucie zimna, a także suchość w jamie ustnej.
Kobiety mogą też odczuwać zwiększone pragnienie w czasie okresu, a także w czasie ciąży. Wiąże się to ze wzrostem poziomu hormonów, a także większym zapotrzebowaniem na płyny.
Czytaj też:
Suplementy wspomagające zdrową dietę