W „Dzień Dobry TVN” swoją historię opowiedziała najmłodsza pacjentka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która przeszła operację bariatryczną i schudła 26 kilogramów. Dr Marek Stefanowicz, chirurg dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka, opowiedział o wskazaniach do operacji.
Operacja zmniejszenia żołądka
Otyłość stopniowo ogranicza normalne funkcjonowanie oraz prowadzi do kalectwa. Powoduje ona również choroby metaboliczne, które zagrażają zdrowiu i skracają życie. Osoby otyłe i posiadające znaczną nadwagę, mogą skorzystać z pomocy chirurga, dzięki której w szybki sposób pozbędą się problemu z nadmierną masą ciała oraz znacząco poprawią swój stan zdrowia. Chirurgiczne leczenie otyłości wymaga spełnienia przez pacjenta określonych warunków, bo operacja bariatryczna niesie za sobą takie same zagrożenia, jak każdy inny zabieg operacyjny.
Operacja żołądka – wskazania
Wielu osobom wydaje się, że operacja żołądka to droga na skróty. Tak naprawdę, przeprowadza się ją jedynie w trudnych przypadkach otyłości, a nie stosuje w celu szybkiej i „bezbolesnej” utraty zbędnych kilogramów. Niestety, nie u wszystkich osób dieta odchudzająca i aktywność fizyczna przynoszą efekty; odchudzanie jest szczególnie trudne dla osób bardzo otyłych, które np. z powodu ograniczającej sprawność fizyczną masy ciała, nie są w stanie wykonywać nawet prostych ćwiczeń. Warto wspomnieć też o otyłości, która jest wynikiem zaburzeń na tle psychicznym – wówczas konieczne jest nie tylko leczenie dietetyczne, ale także psychiatryczne lub psychologiczne, które pomoże przygotować taką osobę do operacji i sprawi, że będzie ona mogła podołać wyzwaniom, jakie czekają na pacjentów z chirurgicznie zmniejszonym żołądkiem.
Czytaj też:
Twoje dziecko ogląda programy o gotowaniu? To wpłynie na jego wybory żywieniowe