„Niestety w mediach społecznościowych jest tak wiele niedokładnych informacji” – powiedziała dr Amy Patel. „Chociaż jestem wielkim orędownikiem mediów społecznościowych, jest tyle fałszywych wiadomości, alternatywnych faktów dotyczących zdrowia piersi i mammografii oraz raka piersi. Więc jeśli mogę wyjść i spróbować obalić te stereotypy i mity, staram się wykorzystywać te okazje, kiedy tylko mogę”.
3 mity, które nieustannie powtarzają pacjenci
Jak podkreśla dr Amy Patel:
- Nie, dezodorant nie może wywołać raka piersi.
- Nie, ten ból piersi nie oznacza, że masz raka.
- Tak, możesz zachorować na raka piersi, nawet jeśli nie ma jego historii w twojej rodzinie.
Czy ból piersi jest objawem raka?
Kobiety, które odczuwają ból piersi, czasami traktują to jako oznakę raka – powiedziała.
„Jednak bardzo niewiele badań wykazuje korelację między bólem piersi a rakiem” – powiedział Patel. „Zwykle rak piersi, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, jest bezbolesny. I zazwyczaj, jeśli masz ból piersi związany z rakiem piersi, jest to bardziej wyraźny, bardziej zaawansowany rak, w którym mogą pojawić się zmiany skórne i zaczerwienienie piersi. Zazwyczaj ból piersi jest związany z hormonami u kobiet przed menopauzą i nie jest związany z rakiem piersi. Więc to jeden z mitów, który staramy się obalić”.
Czy dezodorant powoduje raka?
„Nie ma naukowych dowodów na to, że komercyjny dezodorant powoduje raka piersi” – mówi ekspertka.
Czy można mieć raka piersi, jeśli w rodzinie nie występował?
Czasami kobiety pomijają mammografię i odmawiają biopsji, ponieważ nikt w ich rodzinie nie miał raka piersi i nie widzą takiej potrzeby.
„Dlatego staram się powiedzieć pacjentom, że większość kobiet, które chorują na raka piersi, nie ma historii rodzinnej, więc bardzo ważne jest, aby co roku wykonywać tę mammografię” – powiedziała.
Aktualne wytyczne American Cancer Society mówią, że kobiety o średnim ryzyku raka piersi powinny rozpoczynać coroczne badania mammograficzne w wieku 45 lat – kiedyś było to 40 lat – i mogą przechodzić na co drugi rok, poczynając od 55. roku życia, jeśli chcą.
Czytaj też:
Wzrasta współczynnik umieralności na raka piersi. Polki zapominają o samobadaniu