-
Chorzy na SMA dostaną leki do domu? Komentuje przewodnicząca PTCHNM
Rdzeniowy zanik mięśni (ang. spinal muscular atrophy, SMA) to jedna z 10 000 opisanych chorób rzadkich. Na 95% z tych chorób nie ma leczenia, tymczasem na SMA istnieją aż 3 skuteczne, zarejestrowane terapie!
Strefa PacjentaChoroby -
Pierwszy taki przypadek w historii medycyny. W Brazylii udało się rozdzielić czaszki trzyletnich braci syjamskich
W szpitalu w Rio de Janeiro w Brazylii przeprowadzono udaną operację rozdzielenia braci, którzy przyszli na świat ze zrośniętymi czaszkami. W ramach przygotowań do operacji, lekarze przeprowadzali jej symulacje przy użyciu wirtualnej...
Choroby -
Rak języka – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie nowotworu
Rak języka oraz rak dna jamy ustnej stanowi około 1/3 wszystkich zmian nowotworowych, które lokalizują się w obrębie jamy ustnej. Jakie są najczęstsze przyczyny raka języka? W jaki sposób objawia się ta choroba nowotworowa? Wyjaśniamy.
Choroby nowotworoweBadania -
Rewolucja w kontroli stężenia glukozy we krwi
Rozmowa z prof. dr hab. Leszkiem Czupryniakiem, kierownikiem Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
CukrzycaChoroby -
Małe dzieci to naprawdę najlepsza antykoncepcja. Są na to dowody
Można żartować, że posiadanie małych dzieci skutecznie zniechęca rodziców do seksu, ale naukowcy z Australii dowiedli, że tak rzeczywiście się dzieje. Powód jest bardzo prosty.
Doniesienia naukoweSeks -
Kleszcze i komary wolą pijanych? Tak sugerują naukowcy
Myślisz, że alkohol we krwi może zadziałać odstraszająco na kleszcze i komary. To mit, a naukowcy uważają, że jest odwrotnie. Jak to możliwe?
Doniesienia naukoweChorobyProfilaktyka i leczenie -
Klips na smartfona wykrywa wirus Zika. To przyszłość diagnostyki?
Wystarczy proste urządzenie, smartfon i jedna kropla krwi. Po 25 minutach wiesz, czy jesteś zakażony wirusem Zika.
Doniesienia naukoweChoroby -
Spójrz w lustro! Tę chorobę możesz wyczytać z oczu
Patrząc uważnie w oczy, można dostrzec symptomy choroby. Nie chodzi tu o wadę wzroku. Twoje oczy mogą wskazywać, że masz problemy z ciśnieniem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Tragiczna śmierć nad jeziorem. Ameba „zjadła” mężczyźnie mózg
Tragicznie dla mieszkańca stanu Missouri w USA zakończyła się wizyta nad jeziorem Trzech Pożarów położonym w południowej części stanu Iowa. W trakcie kąpieli do jego organizmu przedostała się groźna ameba, która „zjadła” mu mózg....
Choroby -
Choroba Alzheimera zależy od mikrobiomu jelitowego? Przełomowe badania
Choroba Alzheimera może mieć związek z kondycją mikrobiomu jelitowego – wynika z badań przeprowadzonych w Edith Cowan University.
ChorobyOdżywianieAlicja Kowalczyk
-
Podkrążone oczy – objaw choroby czy defekt kosmetyczny?
Podkrążone oczy to nie tylko problem natury estetycznej. Zasinienie skóry pod oczami może być również związane z osłabieniem organizmu, przemęczeniem i chorobą. Na jakie schorzenia mogą wskazywać podkrążone oczy? Kiedy warto udać się do...
ChorobyUroda -
Justyna Mazur, autorka „Piąte: Nie zabijaj”: Od babci słyszałam, że „nikt nie chciałby takiego wielkiego babska na sobie”
Nie powiesz komuś z rakiem, że się źle leczy, bo ma za mało silnej woli, żeby być zdrowym. W stosunku do osoby chorej na otyłość społeczeństwo czuje przyzwolenia, aby wypowiadać takie słowa – mówi Justyna Mazur, jedna z...
ChorobyOdżywianiePsychologiaStyl życiaWiktor Krajewski
-
Ta grupa krwi zwiększa ryzyko demencji. Badania są jednoznaczne
Jedna grupa krwi może zwiększać ryzyko demencji starczej aż o 80 procent. Sprawdź, jaka to grupa.
ChorobyStyl życiaAlicja Kowalczyk
-
Sprawdź, czy w twoim organizmie działa „cichy zabójca”! Potem może być już za późno
Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi jest potocznie nazywane „cichym zabójcą”, a to dlatego, że przez długi czas nie daje o sobie znać. Na rozwój miażdżycy i innych, poważnych schorzeń układu sercowo–naczyniowego jesteśmy...
ChorobyStrefa Pacjenta -
Ten rodzaj nowotworów atakuje głównie dzieci i młodych ludzi. Nie bagatelizuj objawów
Mięsaki to nowotwory, które częściej występują u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. To rzadka postać raka, która wpływa na tkankę i może być śmiertelna, jeśli nie zostanie wcześnie wykryta i leczona. Sprawdź, jakie są objawy.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Kiedy ludzie zaczęli się całować? Naukowcy wytropili początki wirusa opryszczki
Pierwsze pocałunki mogły pomóc w rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki. Naukowcy wiedzą, jak dawno mogło się to stać.
Doniesienia naukoweChoroby -
WHO ogłasza nowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. To nie COVID-19
Małpia ospa została odnotowana już w 74 krajach świata. Prawie 3/4 zakażeń pochodzi z Europy. Jak sytuacja wygląda w Polsce?
ChorobyStrefa Pacjenta -
Powstaną leki oparte na bakteriach jelitowych? Pracuje nad tym polski badacz
Mikroby, które żyją w naszym układzie pokarmowym, wydzielają różne związki – metabolity, które trafiają do krwi i oddziałują na nasz organizm. Dr Tomasz Wypych bada, jak związki te wpływają na układ oddechowy. Szuka metabolitów, które...
Doniesienia naukoweChoroby -
Prof. Piotr Rutkowski: To pierwszy lek, który przedłuża życie chorym na zaawansowanego czerniaka gałki ocznej
– Ten lek wykorzystuje bardzo „sprytny” mechanizm, który w pewien sposób konkuruje z CAR-T. Aktywacja układu immunologicznego powoduje, że u chorych na przerzutowego czerniaka błony naczyniowej oka dochodzi do zahamowania rozwoju...
Choroby nowotworoweChorobyKatarzyna Pinkosz
-
Udar w wieku 30 lat? To niestety możliwe
Udar w wieku 30 lat jest możliwy. Lekarze alarmują, że na oddziały ratunkowe trafiają coraz młodsi ludzie. Przyczyną mogą być używki, przemęczenie, a nawet pracoholizm – wskazują.
ChorobyStrefa Pacjenta -
Janina Ochojska o swojej walce z nowotworem. „Mam dobrą wiadomość”
Janina Ochojska pochwaliła się, że po długiej walce z chorobą wraca do zdrowia. „Przede mną jeszcze daleka i trudna droga do chodzenia, ale początek jest” – napisała.
Choroby