-
Dobry cholesterol może przyczyniać się do demencji? Ustalenia naukowców zaskakują
Nie tylko „zły”, ale również „dobry” cholesterol może sprzyjać występowaniu demencji. Dzieje się tak w jednym, ściśle określonym przypadku. Do zaskakującego wniosku doszli australijscy naukowcy.
Doniesienia naukoweChoroby neurologiczneStrefa PacjentaOdżywianiePaulina Cywka -
Jedzenie pomidorów wpływa na ciśnienie tętnicze krwi. Nowe ustalenia naukowców
Nie jest tajemnicą, że jedzenie pomidorów wpływa pozytywnie na serce oraz pracę układu naczyniowego. Najnowsze badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców pokazują, że wystarczy już stosunkowo niewielka ilość tych warzyw, by...
ProduktyOdżywianieDoniesienia naukoweChoroby sercowo-naczynioweStrefa PacjentaPaulina Cywka -
„Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”. Mieszkańcy dostali alert RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty do mieszkańców części województw wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego w związku z fatalną jakość powietrza.
Choroby płuc i układu oddechowego -
Pewne cechy osobowości mogą zmniejszać ryzyko demencji. Zaskakujące odkrycie naukowców
Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by lepiej poznać zjawisko demencji. Zespół amerykańskich ekspertów niedawno dokonał zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia zaburzeń neurologicznych mogą być...
Doniesienia naukoweChoroby neurologiczneStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Nowy program leczenia otyłości. Dla kogo jest przeznaczony?
Jest projekt pilotażowego programu o nazwie KOS BMI 30 Plus. To kompleksowy program leczenia skierowany do osób chorych na otyłość.
Strefa PacjentaProfilaktyka i leczenie -
WHO wskazała nowe globalne zagrożenie dla zdrowia. Jest już specjalna komisja
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała komisję, której celem jest wspieranie więzi społecznych. Tym samym specjaliści WHO jasno wskazali, że samotność to poważny, globalny problem zdrowotny.
Profilaktyka i leczenieZwiązki i relacje -
Naukowcy odkryli nowy czynnik ryzyka astmy. Możesz mieć go u siebie w domu
Częstość występowania astmy w populacji stale rośnie. Chińscy naukowcy wpadli na trop nowego czynnika, który może zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby. Ich odkrycie zaskakuje.
Doniesienia naukoweChoroby płuc i układu oddechowegoStrefa PacjentaPaulina Cywka -
GIF wycofuje z obrotu lek. Tym razem chodzi o preparat przeciwnowotworowy
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydał komunikat w sprawie leku przeciwnowotworowego. Produkt nie spełnia wymagań jakościowych. Poznaj szczegóły decyzji.
Strefa PacjentaLekiChoroby nowotworowePaulina Cywka -
Bagatelizowana, lekceważona, a zabija częściej niż rak. Dr Ligocki: Uwaga na niewinne „pajączki”
Udar mózgu, zawał serca mogą być spowodowane zakrzepicą. Dlatego w przypadku unieruchomienia nogi w gipsie lub ortezie, dłuższego lotu samolotem, zabiegu chirurgicznego i konieczności leżenia, trzeba stosować heparyny – mówi dr Piotr...
Opinie i wywiadyStrefa PacjentaKatarzyna Pinkosz -
Nowy czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Wnioski naukowców szokują
Cukrzyca typu drugiego jest uznawana za problem cywilizacyjny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w 2035 roku z tym schorzeniem zmagać się będzie już ponad 590 milionów ludzi na świecie. Dlatego naukowcy nie ustają w wysiłkach, by...
CukrzycaDoniesienia naukoweStrefa PacjentaOdżywianieProduktyPaulina Cywka -
Masz siedzącą prace? Nie popełniaj tych błędów
Zbyt długie siedzenie nie jest korzystne dla zdrowia. Jak zminimalizować ryzyko, jeśli masz siedzącą pracę? Lekarz podał konkretne rady i zwrócił uwagę na powszechne błędy.
Profilaktyka i leczenieChoroby sercowo-naczyniowe -
Muniek Staszczyk w profilaktycznej kampanii. Chodzi o udar mózgu
Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną ponad połowy wszystkich udarów mózgu – przypominają eksperci. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, Fundacja Udaru Mózgu razem z Muńkiem Staszczykiem zwracają uwagę na profilaktykę udaru...
Profilaktyka i leczenieChoroby neurologiczneWideo -
Karolina Skiba: Zachowanie włosów było moim osobistym zwycięstwem nad rakiem
Karolina Skiba o raku piersi dowiedziała się w 2020 roku. W rozmowie z „Wprost” opowiada o tym, jak wyglądała jej walka z nowotworem, co straciła i czego nigdy nie pozwoliła sobie odebrać. – Najważniejsze to starać się zachować jak...
Opinie i wywiadyChoroby nowotworoweStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Miniaturowy implant szansą dla chorych z cukrzycą. Nowatorskie urządzenie opracowują Szwedzi
Nad urządzeniem, które może przynieść przełom w leczeniu pacjentów z cukrzycą, pracuje zespół naukowców. Przeprowadzone przez nich testy przebiegły pomyślnie. Lokalizacja mikroimplantu zaskakuje.
Doniesienia naukoweCukrzycaProfilaktyka i leczenieStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Czego kobiety z rakiem piersi oczekują od szefa? „Wsparcie w firmie może uratować życie”
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Dotyka coraz młodszych osób, co rodzi pytania o aktywność zawodową chorych. O tym, jak wygląda sytuacja pacjentek onkologicznych na rynku pracy, rozmawiamy z...
Opinie i wywiadyPsychologiaStrefa PacjentaChoroby nowotworowePaulina Cywka -
Probiotyki pomogą w walce z nadciśnieniem? Najnowsze badanie
Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Najnowsze badanie wykazało jednak, że dwa probiotyki mogą stać się skutecznymi lekami na to schorzenie. Wyniki są naprawdę obiecujące.
Doniesienia naukoweChoroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj -
Naukowcy badają mieszkańców Białegostoku. Cząstkowe wyniki nie są optymistyczne
Mamy epidemię otyłości brzusznej – to jeden pierwszych wniosków z badań Białystok Plus. Już ponad 2 tysiące osób wzięło udział w badaniu kohortowym prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Doniesienia naukoweStrefa Pacjenta -
Jak wykryć wczesną otyłość? Polacy znaleźli nowe markery
Polscy naukowcy odkryli nowe markery pozwalające wykryć wczesną otyłość. Nie chodzi o same wskaźniki masy ciała, ale o to, jakie zmiany zachodzą w całym organizmie.
Doniesienia naukoweChoroby metaboliczne -
Na liście chorób nowe schorzenie. Czym jest zespół CKM?
Nową chorobę „zidentyfikowało” Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Jak nazywa się to schorzenie i na czym polega? Sprawdź.
ChorobyObjawyStrefa PacjentaPaulina Cywka -
Bieganie może działać niczym antydepresanty? Nowe wyniki badań
Bieganie może wpływać korzystnie na zdrowie psychiczne. Ta forma aktywności – jak dowodzą najnowsze badania – przynosi efekty porównywalne do działania antydepresantów. Zobacz, do jakich wniosków doszli naukowcy.
Doniesienia naukowePsychologiaZaburzenia psychicznePaulina Cywka -
Co czwarty Polak nie uprawia żadnego sportu. Jest coraz gorzej
Regularna aktywność fizyczna jest wpisana w zdrowy tryb życia i nie bez powodu znajduje się na liście zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Z badań wynika, że od kilku lat trwa regres aktywności fizycznej Polaków.
Aktywność fizyczna