-
Szczepionka na raka jest skuteczna? Są pierwsze ważne dowody
Adrian Taylor jest jedną z pierwszych osób, które przyjęły szczepionkę na raka. Po podaniu preparatu nowotwór u tego pacjenta zaczął się zmniejszać.
Choroby nowotworoweLekiDoniesienia naukowePaulina Cywka
-
Rewolucyjne wsparcie dla pacjenta i lekarza
Jednym z technologicznych przełomów w leczeniu cukrzycy, jest system hybrydowej pętli zamkniętej, w tym innowacyjny system MiniMed™ 80G. To pierwsze urządzenie, które umożliwia optymalizację kontroli metabolicznej cukrzycy, bez znacznego...
CukrzycaOpinie i wywiadyStrefa Pacjenta -
Nowa przyczyna choroby Alzheimera. Zobacz, co ustalili naukowcy
Choroba Alzheimera wciąż zaskakuje badaczy. Trafili oni na nową przyczynę, która prowadzi do obumierania neuronów i rozwoju demencji.
Doniesienia naukoweChoroby neurologicznePaulina Cywka
-
Dalia ma właściwości zdrowotne. Ich odkrycie to przełom w leczeniu groźnej choroby
Dalia ma zaskakujące właściwości lecznicze. Ten popularny kwiat ogrodowy może nie tylko cieszyć oczy, ale też pomóc w leczeniu jednej z najgroźniejszych chorób.
Doniesienia naukoweChorobyCukrzycaPaulina Cywka
-
Choroby nerek zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i niedokrwistości. Jest nowa opcja leczenia anemii nerkopochodnej
Przewlekła choroba nerek, która dotyczy jednej na dziesięć osób dorosłych, znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i powoduje niedokrwistość. Dobra wiadomość jest taka: od 1 września jest dostępna dla pacjentów nowa terapia...
Choroby układu moczowegoChoroby sercowo-naczynioweInnowacje i farmacjaLeki -
Depresja poznawcza dotyka 27 proc. chorych z obniżeniem nastroju. Jak ją rozpoznać?
Depresja to poważne i groźne schorzenie o wielu różnych „twarzach”. Sprawdź, czy znasz jej poznawcze „oblicze”. Przekonaj się, co je charakteryzuje.
Choroby psychiczneObjawyPsychologiaPaulina Cywka
-
Wykształcenie chroni przed chorobą Alzheimera, zwłaszcza jedną grupę osób
Specjaliści prognozują, że do 2050 roku liczba pacjentów z chorobą Alzheimera wzrośnie ponad trzykrotnie. Dlatego naukowcy nie ustają w wysiłkach, by lepiej zrozumieć to groźne schorzenie i się przed nim obronić.
Doniesienia naukoweChorobyChoroby neurologicznePaulina Cywka
-
Większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 mają osoby z tej konkretnej grupy. Badania
Z najnowszego badania wynika, że przemoc stosowana w domu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę wśród jej ofiar. Takie ryzyko wzrasta wtedy o co najmniej 20 procent.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj
-
Stłuszczenie wątroby ma co czwarty Polak. To choroba groźna także dla serca
Stłuszczenie wątroby jest już uznawane za problem cywilizacyjny. Dotyczy znacznej części populacji na świecie. W Polsce zmaga się z nim już około 25 proc. społeczeństwa. Niestety zaburzenie często bywa bagatelizowane. Tymczasem może ono...
Choroby sercowo-naczynioweChoroby układu pokarmowegoPaulina Cywka
-
Leje się z ciebie pot? To nie tylko efekt upału, może być objawem choroby
Pocenie się jest jednym ze sposobów regulowania temperatury ciała. Podczas upałów jest czymś zupełnie naturalnym. Nadmierna potliwość może być jednak też objawem choroby, między innymi cukrzycy.
ObjawyJoanna Biegaj
-
Śmierć po zawale serca można przewidzieć? Jest jeden ważny objaw
W Polsce zawału serca doznaje około 70 tysięcy osób rocznie, z czego niemal 20 proc. umiera w ciągu dwunastu miesięcy od zdarzenia. Jak pokazują najnowsze badania, tragedię można przewidzieć. Zwiastuje ją jeden niedoceniany dotąd czynnik.
Doniesienia naukoweChoroby sercowo-naczynioweObjawyPaulina Cywka
-
Jak cukrzyca wpływa na mózg chorej osoby? Zaskakujące odkrycie naukowców
Najnowsze badania wykazały, że im dłużej dana osoba choruje na cukrzycę typu 2, tym bardziej prawdopodobne jest, że doświadczy zmian w strukturze mózgu. Naukowcy podkreślają tym samym, jak ważne jest zapobieganie wczesnemu wystąpieniu...
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj
-
Możesz mieć wrzody żołądka i nawet o tym nie wiedzieć. Poznaj nietypowe objawy tej choroby
Wrzody żołądka to dość powszechna przypadłość. Cierpi na nią ponad 2 miliony dorosłych Polaków. Często choroba nie daje żadnych wyraźnych objawów, co znacząco utrudnia i opóźnia proces diagnostyczny. Sprawdź, na jakie sygnały warto...
Choroby układu pokarmowegoObjawyStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Zanieczyszczenie powietrza a otyłość u dzieci. Naukowcy widzą związek
Naukowcy dzięki przeprowadzeniu badań na masową skalę odkryli nowy czynnik, który wpływa na otyłość u dzieci. Okazuje się, że jest to kolejna szkoda zdrowotna wywołana przez smog.
Doniesienia naukoweJoanna Biegaj
-
Bezpłatny poradnik dietetyczny. Nie pomijaj śniadań, jedz powoli
Osoby chorujące na otyłość mogą pobrać bezpłatny poradnik dietetyczny przygotowany przez specjalistów z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ), a dokładnie z dostępnego dla każdego i darmowego Centrum Dietetycznego Online.
OdchudzanieDietyOdżywianieProfilaktyka i leczenie -
Rany trudno się goją? To może być objaw choroby, na którą cierpi 2,5 miliona Polaków
Zdarza się, że rany goją się dość długo i trudno. Powinno to wzbudzić niepokój, ponieważ może być objawem poważnej choroby. Mowa o cukrzycy, na którą cierpi ponad 2,5 miliona osób w naszym kraju.
ObjawyCukrzycaJoanna Biegaj
-
Problemy z koncentracją mogą być objawem wysokiego cholesterolu
Problemy z koncentracją mogą wynikać z niewyspania lub przepracowania, jednak ich źródło może być też znacznie poważniejsze i wiązać się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi.
ObjawyChoroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Otyłość a depresja. Nowe wyniki badań naukowców z Finlandii
Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego w Finlandii przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę badań dotyczących powiązań między wskaźnikiem masy ciała a depresją. Starali się odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę łączy obie...
Doniesienia naukoweStrefa PacjentaPaulina Cywka
-
Boli cię głowa rano? Nie zwalaj tego na upał, przyczyna może być znacznie poważniejsza
Objaw nadciśnienia, jakim jest ból głowy, łatwo zignorować, szukając przyczyny między innymi w zmęczeniu lub reakcji na upał.
ObjawyChoroby sercowo-naczynioweJoanna Biegaj
-
Duże wahania poziomu cholesterolu i trójglicerydów to większe ryzyko alzheimera
Zbyt wysokie stężenie cholesterolu całkowitego może zwiększać ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń. Okazuje się, że groźne są również wahania poziomu tego związku we krwi. Mają bowiem mają związek z zaburzeniami poznawczymi – jak...
Doniesienia naukoweChoroby neurologicznePaulina Cywka
-
Tak kumuluje się w organizmie mikroplastik. Najgorszy jest jeden rodzaj
Najgorsze są najmniejsze cząstki mikroplastiku, czyli nanoplastik. Zamiast być wydalane, kumulują się w organizmie. Są w stanie przedostać się nawet do mózgu.
Profilaktyka i leczenieBezpieczeństwo żywności