Nowoczesne systemy robotyczne wykorzystywane są z powodzeniem m.in. w leczeniu raka gruczołu krokowego, jelita grubego czy błony śluzowej macicy. Lista zabiegów z wykorzystaniem robota refundowanych przez NFZ jest coraz dłuższa. Niewiele osób wie, że robot pomaga lekarzom także przy operacjach kręgosłupowych.
Operacje kręgosłupa w asyście robota
Neurochirurdzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie wykorzystują robota od lutego 2022 roku.
„W tamtym czasie placówka przy ul. Arkońskiej była trzecim szpitalem w Polsce, w którym pacjenci zyskali możliwość skorzystania z tak nowoczesnej technologii przy operacjach kręgosłupowych. Do dzisiaj robot wspomógł specjalistów w ponad 100 zabiegach. Żaden zespół w Polsce nie wykonał ich więcej”– informuje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik placówki.
Lekarze ze szczecińskiego szpitala jako pierwsi w kraju, wykorzystali robota przy operacji szyjnego odcinka kręgosłupa u pacjenta, który doznał złamania w wyniku urazu. Zastosowanie nowoczesnej technologii pozwoliło na bezpieczne ustabilizowanie kręgosłupa.
Operacje kręgosłupa z udziałem robota – na czym polegają?
„Cały zespół operacyjny, czyli operator, instrumentariuszki, technicy radiologii, zespół anestezjologiczny musiał nauczyć się całkiem nowego narzędzia i zupełnie nowego podejścia do wykonywania operacji kręgosłupa” – tłumaczy lek. Piotr Sałapa, neurochirurg i główny operator systemu nawigacji robotycznej w Szpitalu Wojewódzkim. Lekarz dodaje, że zastosowanie robota zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i zespołu operacyjnego. Jednak największą zaletą systemu jest jego precyzja. Robotyczne ramię sterowane przez lekarza, w parze ze szczegółowym mapowaniem organizmu pacjenta w technologii 3D, pozwala na precyzyjne umieszczenie implantu w wybranym miejscu.
Operacje robotyczne nadzieją dla osób z chorobami kręgosłupa
Operacje robotyczne są nadzieją dla pacjentów z urazami kręgosłupa np. złamanym karkiem. Oczywiście, kwalifikacja do zabiegu w każdym przypadku jest indywidualną sprawą. Jednak jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany, w pewnym sensie wygrywa los na loterii, ponieważ ta operacja ma przewagę nad tradycyjną.
„Osadzenie każdego jednego implantu w kręgosłupie wymaga od neurochirurga idealnej niemal precyzji. Jeśli któryś z tych implantów miałby znaleźć się w nieidealnej pozycji, to następstwa dla pacjenta bardzo często są opłakane. A robotowi nie drżą ręce”– dodaje dr Sałapa.
Korzyści płynących z wykorzystania systemu jest więcej. Pacjent operowany z wykorzystaniem robota zazwyczaj szybciej wraca do zdrowia. Krócej przebywa w szpitalu. Poza tym w mniejszym stopniu narażony jest, podobnie jak cały zespół operacyjny, na niekorzystne promieniowanie rentgenowskie.
Czytaj też:
Godzina z kwadransem i po raku. Lekarka: Na szczęście kobiety krwawiąCzytaj też:
Niezwykłe operacje w publicznym szpitalu. „Jestem jakby w kapsule, odcięty od świata”