Nowotwór przełyku to siódmy najczęściej rozpoznawany rodzaj nowotworu złośliwego. Dużo częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, a do jego rozwoju może przyczynić się palenie tytoniu, otyłość czy nieodpowiednie odżywianie.
Nowotwór przełyku może rozwijać się bezobjawowo. U niektórych osób jednym z pierwszych i najczęściej mylących objawów, są trudności z przełykaniem pokarmów. Takich dolegliwości nie należy lekceważyć, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu może być kluczowe pod względem zwiększenia szans pacjenta na wyleczenie choroby.
Jak rozwija się nowotwór przełyku?
Nowotwór przełyku najczęściej w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Rozwija się w organizmie, a jedyną oznaką, że dzieje się coś niepokojącego, mogą być zaburzenia połykania. W kolejnej fazie mogą wystąpić chrypa, kaszel, powiększenie węzłów chłonnych czy duszności.
Trudności z połykaniem
Trudności z przełykaniem jedzenia nazywane są dysfagią. Objawiają się problemami z przełknięciem pokarmu, czasem mogą powodować uczucie, że jedzenie „stoi w gardle” lub zalega pomiędzy jamą ustną a żołądkiem. Dysfagia bywa również powiązana ze zgagą, uczuciem pieczenia i palenia w przełyku. Jeśli tego rodzaju objawy powtarzają się, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania, by sprawdzić, jaka może być przyczyna dolegliwości.
Kto jest narażony na rozwój nowotworu?
Nowotwór przełyku kilka razy częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Rozwój choroby często jest powiązany z paleniem papierosów, otyłością czy nieodpowiednią dietą, w której brakuje składników mineralnych lub w której występuje zbyt wiele ostrych przypraw. Na raka przełyku może wpływać również wielokrotne poparzenie przełyku np. spowodowane piciem wrzącej herbaty lub jedzeniem gorących potraw.
Czytaj też:
Szczepionki terapeutyczne na raka. Na jakim etapie są badania?Czytaj też:
Nowe metody leczenia raka płuca – rosną szanse medycyny w walce z tym nowotworem
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.