Jadłowstręt psychiczny to stan, w którym dana osoba celowo traci wagę w wyniku stosowania diety, czasami w połączeniu z nadmiernymi ćwiczeniami, napadowym objadaniem się i / lub zachowaniami przeczyszczającymi. Osoby z jadłowstrętem psychicznym odczuwają silny lęk przed przybraniem na wadze i zmagają się z zaburzonym obrazem ciała (na przykład myślą, że są grubi, nawet gdy mają znaczną niedowagę).
Istotna jest wczesna diagnostyka
„Nasze odkrycia podkreślają znaczenie wczesnej i intensywnej interwencji mającej na celu normalizację masy ciała, która może skutkować lepszym wzrostem i umożliwić pacjentkom osiągnięcie pełnego potencjału wzrostu” – powiedział doktor medycyny Dalit Modan-Moses z Izraela.
„Sugerujemy, że upośledzenie wzrostu jest markerem innych powikłań jadłowstrętu psychicznego wpływających na ogólny stan zdrowia danej osoby w kilku aspektach: zdrowie kości, funkcje poznawcze oraz problemy z ciążą i porodem w późniejszym życiu. Wczesna diagnoza i leczenie mogą zapobiec, najmniej zmniejszyć, ryzyko tych powikłań”.
Niepokojąco niski wzrost
Naukowcy przebadali 255 dziewcząt w wieku około 15 lat, które były hospitalizowane z powodu jadłowstrętu psychicznego. Zmierzyli ich wzrost w momencie przyjęcia do szpitala, wypisu oraz w wieku dorosłym i stwierdzili. Wzrost w wieku dorosłym był istotnie niższy niż oczekiwano w porównaniu z potencjałem genetycznym według średnich wzrostów matki i ojca pacjenta.
„To badanie może mieć implikacje dla postępowania w przypadku niedożywienia u nastolatków z innymi chorobami przewlekłymi w celu osiągnięcia optymalnego wzrostu i zdrowia kości w wieku dorosłym” – powiedział Modan-Moses.
Czytaj też:
Te symptomy zaburzeń odżywiania zdarzają się najczęściej. Czy też je masz?