Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) przebadali ponad 1600 członków klubów fitness rekrutowanych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stwierdzili, że liczba osób z dysmorfią ciała – stanem psychicznym charakteryzującym się obsesją na punkcie postrzeganych wad wyglądu, których inni nie dostrzegają – była 12-krotnie wyższa wśród osób z podejrzeniem zaburzeń odżywiania.
Około 30% uczestników wskazało na zaburzenia odżywiania, a naukowcy zauważyli, że 76% z tych osób cierpiało również na dysmorfię ciała.
W artykule nie znaleziono również znaczących związków między dysmorfią ciała, seksualnością i korzystaniem z mediów społecznościowych, chociaż istniał związek z płcią, przy czym kobiety częściej wykazywały objawy dysmorfii ciała.
Czytaj też:
Obsesyjnie analizujesz, co jesz? Uważaj! To może być ortoreksja
Dysmorfia a anoreksja i bulimia
Główny autor dr Mike Trott badacz w Sports Science na ARU, powiedział: „Dysmorfia ciała może powodować niepokój, stres i obniżoną jakość życia. Podczas gdy osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, mają podobne cechy jak osoby z dysmorfią ciała, należy zbadać wszelkie zależności między nimi jest nieliczne.
„Pracownicy służby zdrowia pracujący z osobami z dysmorfią ciała powinni regularnie badać je pod kątem zaburzeń odżywiania, ponieważ badania te wykazują silną korelację między nimi”.
Czytaj też:
BMI: jak je obliczyć i czy jego wyniki są wiarygodne?