-
Uwaga pacjenci z arytmią serca – GIF wycofuje z obrotu popularny lek
Wada jakościowa wykryta w koncentracie do sporządzania roztworu do wstrzykiwań podawanego osobom z zaburzeniami rytmu serca spowodowała, że podjęto decyzję o tym, by wycofać go z obrotu. O jaki preparat chodzi?
LekiInnowacje i farmacjaProfilaktyka i leczenie -
Czy jedzenie wpływa na odczyt ciśnienia krwi?
Nasze ciśnienie krwi zmienia się w ciągu dnia w zależności od jedzenia, które spożywamy lub czynności, które wykonujemy.
Bezpieczeństwo żywnościProduktyProfilaktyka i leczenie -
Otłuszczenie serca może wystąpić również u osoby szczupłej. Czym zagraża?
Dotychczas uważano, że otłuczenie serca – czyli nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej w mięśniu sercowym – dotyczy jedynie osób z nadwagą i chorych na otyłość. Jednak nowe badanie sugeruje, że stan ten niekoniecznie jest związany z ludzką...
BadaniaChoroby psychiczneProfilaktyka i leczenie -
Jaki poziom cholesterolu jest odpowiedni dla wieku?
Sprawdź, jakie normy cholesterolu całkowitego, LDL i HDL są uważane za właściwe dla osoby dorosłej, a jakie powinny występować u dzieci.
BadaniaProfilaktyka i leczenie -
Zawał mogą mieć nawet młodzi ludzie – jakie są pierwsze objawy?
Świat wstrzymał oddech, gdy 29-letni duński piłkarz stracił przytomność i w 43. minucie meczu na Euro 2021 dostał zawału. Dlaczego zdarza się to coraz młodszym osobom?
Profilaktyka i leczenieObjawyChoroby cywilizacyjneBadaniaMonika PiorunWideo -
Choroba wieńcowa. 8 objawów, które powinny zaniepokoić
Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca) dotyka coraz więcej osób. Przestała być chorobą seniorów i coraz częściej diagnozowana jest u osób młodych. Wyjaśniamy, jak dochodzi do rozwoju choroby niedokrwiennej serca i jakie objawy...
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Wysokie ciśnienie krwi. Leki na bazie znanego pierwiastka mogą przynieść prawdziwy przełom
Leczysz się na nadciśnienie? Sprawdź, czy nie masz niedoborów cynku – być może leki na bazie tego pierwiastka będą niebawem powszechnie zalecane.
BadaniaDoniesienia naukowe -
Ogromne zaległości w operacjach serca. „Przed pandemią te kolejki były niewielkie”
Według prof. Mariusza Kuśmierczyka z Narodowego Instytutu Kardiologii potrzeba co najmniej dwóch lat, aby nadrobić zaległości w kardiochirurgii.
Zabiegi -
Ekspert: Nie ma leków, które mogłyby zastąpić rozrusznik serca
O skuteczności urządzenia do elektroterapii kardiologicznej opowiedział dr hab. n. med. Maciej Kempa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
BadaniaInnowacje i farmacja -
Kiedy serce bije zbyt szybko... Czym jest tachykardia i jakie są jej przyczyny?
Tachykardia, czyli częstoskurcz serca, jest dość często diagnozowanym zaburzeniem w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Może mieć fizjologiczne podłoże, jednak powtarzające się dolegliwości wymagają diagnostyki. Sprawdź, jak objawia się...
Choroby cywilizacyjneChorobyProfilaktyka i leczenie -
Czy COVID-19 faktycznie wpływa na serce? „Fakty pozostają niejasne”
Jak wyjaśnia prof. Tim Chico z Uniwersytetu w Sheffield, potencjalne powikłania mogą być powiązane z innymi przyczynami niż koronawirus.
Fakty o koronawirusieBadaniaKoronawirus -
5 pokarmów, które zmniejszają ryzyko udaru
Chociaż wiele czynników ryzyka udaru są poza naszą kontrolą, istnieją pewne zmiany stylu życia, które można wprowadzić, aby je zmniejszyć.
Profilaktyka i leczenieProduktyChoroby neurologiczne -
Naukowcy: 179 genów związanych z nerkami odpowiada za nadciśnienie. To szansa na lepsze leczenie
179 genów związanych z nerkami, a odpowiedzialnych za nadciśnienie tętnicze zidentyfikowali naukowcy m.in. z Polski. Niektóre z tych genów mogą być celem istniejących już leków, tworząc nowe możliwości leczenia wysokiego ciśnienia...
Doniesienia naukoweChoroby -
Serca 10 osób kontroluje sztuczna inteligencja. Eksperyment w Zabrzu
Dziesięciu pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu jest pod opieką sztucznej inteligencji. Są to chorzy, wybrani losowo spośród ponad 2,5 tys. osób z wszczepionymi urządzeniami monitorującymi pracę serca, pozostającymi w...
ChorobyInnowacje i farmacja -
Aż 35 proc. kobiet na świecie umiera z powodu chorób układu krążenia
Niepokojące statystyki podaje współautorka globalnego raportu na temat chorób układu krążenia, dr hab. Agnieszka Olszanecka z UJ.
BadaniaProfilaktyka i leczenieChoroby krwi -
Zażywasz aspirynę? Sprawdź, czy dawka jest bezpieczna
Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna jest zalecana u osób, które cierpią na choroby serca. W jakich dawkach jest bezpieczna?
LekiBadaniaProfilaktyka i leczenie -
Krajowa Sieć Kardiologiczna w całej Polsce? „Koszty leczenia wzrosły o 125 proc.”
Alarmując o zwiększonej ilości chorób kardiologicznych, a także o rosnących kosztach leczenia, prezes PTK proponuje nowe rozwiązania systemowe.
Profilaktyka i leczenieBadania -
Zatorowość płucna. Co musisz o niej wiedzieć?
Zator płucny to niedrożność tętnicy płucnej, która doprowadza krew do płuc. Jest to jedna z najczęstszych chorób sercowo-naczyniowych w Stanach Zjednoczonych. Poznaj objawy i leczenie zatorowości płucnej.
ChorobyBadaniaLekiChoroby płuc i układu oddechowego -
Masz braki w uzębieniu? Naukowcy mają dla ciebie złe wieści. Chodzi o twoje serce
Dorośli, którzy stracili zęby z przyczyn innych niż pourazowe, są obarczeni większym ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.
Choroby stomatologiczneChorobyZdrowieQuiz -
Możesz mieć nadciśnienie i o tym nie wiedzieć! Zwróć uwagę na sygnały ostrzegawcze
Nadciśnienie stało się tak powszechne, że ludzie często zapominają, jak poważny jest ten stan. Istnieje jednak kilka sygnałów ostrzegawczych, na które warto zwrócić uwagę, by przeciwdziałać temu problemowi i jego konsekwencjom.
ObjawyProfilaktyka i leczenieZdrowie