Wyjeżdżając na wakacje do ciepłych krajów, powinniśmy pamiętać, by zabezpieczyć się przed zachorowaniem na choroby tropikalne. Warto najpierw sprawdzić, co nam może grozić w regionie, do którego się wybieramy i co zrobić, by wrócić z wakacji nie tylko z pięknymi wspomnieniami, ale też... bez zdrowotnych pamiątek.
Dlaczego na wakacjach trzeba uważać?
Od kilkunastu lat obserwuje się wzmożone zainteresowanie krajami Trzeciego Świata. Coraz częściej wybieramy je na miejsca swojego urlopu, pragnąc poznać nowe kultury i poczuć smak egzotyki. Narażamy się jednak na kontakt z mikroorganizmami zupełnie innymi niż te, z którymi mamy do czynienia na co dzień. To może mieć swoje konsekwencje zdrowotne, podobnie jak kontakt z patogenami i wirusami, które nie występują w naszej strefie klimatycznej.
Najgroźniejsze choroby tropikalne
Choroby tropikalne, o których jeszcze do niedawna zwykle czytaliśmy w książkach, wciąż zbierają swoje żniwo. Malaria czy febra zagrażają nam w równym stopniu, co bohaterom książek i filmów, których losy śledziliśmy z zapartym tchem. Na jakie choroby powinniśmy uważać na wakacjach w ciepłych krajach i w których regionach świata występują najczęściej?
Malaria
Malaria to choroba tropikalna roznoszona przez komary. Jest ona najczęściej występującą chorobą na świecie i do dziś nie ma przed nią skutecznej ochrony. W ostatnich miesiącach naukowcom udało się opracować szczepionkę, ale wciąż wiemy o niej zbyt mało, by uznać, że choroba została pokonana. Malaria objawia się gorączką, zimnymi potami, nudnościami, bólami głowy i mięśni. Co roku umiera na nią do 3 milionów ludzi na świecie. Choroba zagraża podróżnym w Afryce, Ameryce Południowej, Azji Południowej oraz Indonezji.
Dur brzuszny
Dur brzuszny to choroba, którą obecnie zarażonych są 22 miliony ludzi. Choroba najbardziej zagraża podróżnym w Afryce i w Azji. Wywołuje gorączkę, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności, wymioty, bóle głowy i brak apetytu.
Żółta febra
Kolejna choroba przenoszona przez komary. Powoduje dreszcze, gorączkę, ból głowy, wymioty, żółty odcień skóry. Jest bardzo niebezpieczna dla podróżujących, a ryzyko zarażenia się nią jest wysokie. Na febrę można się zaszczepić. Choroba występuje w Afryce i Ameryce Południowej.
Cholera
Cholera to choroba tropikalna, którą można się zarazić przez wypicie skażonej wody. Powoduje ona bardzo silne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, biegunkę prowadzącą do odwodnienia organizmu. Na cholerę trzeba uważać, odwiedzając kraje Afryki i Ameryki Południowej.
WZW
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i B to choroby, przed którymi można się uchronić, szczepiąc się odpowiednio wcześniej. Są one bardzo groźne, powodują gorączkę, żółknięcie skóry i brak apetytu.