KTG to najważniejsze badanie przed porodem. Pozwala monitorować stan płodu, sprawdza, czy nie jest niedotlenione lub, czy w macicy nie rozwija się zakażenie, które zagraża dziecku. Na czym ono polega i kiedy się je wykonuje?
Czym jest badanie KTG?
Badanie KTG (inaczej kardiotokografia) wykonuje się w końcówce ciąży. Gdy kobieta trafia do szpitala z podejrzeniem patologii ciąży, oprócz USG zaleca się wykonanie również badania KTG. Pozwala ono ocenić czynność skurczową serca płodu, która wiele mówi o jego stanie zdrowia.
Jeśli dziecku serce bije zbyt szybko, może to świadczyć o nieprawidłowościach, m.in. o rozwijającym się zakażeniu wewnątrzmacicznym. Jeśli bije zbyt wolno, może to z kolei oznaczać, że maluch jest niedotleniony.
Badanie KTG monitoruje również czynność skurczową macicy, która pozwala ocenić, czy zbliża się poród. Z tego względu zleca się je wszystkim ciężarnym, które trafiają na porodówkę.
Czytaj też:
Jak wyglądają wody płodowe i jak je rozpoznać?
Na czym polega to badanie?
Do KTG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Gdy ciężarna zostaje przyjęta na izbę przyjęć, położna podpina ją pod aparat monitorujący stan zdrowia dziecka. Na brzuchu mamy przypina specjalny pas, który jest czujnikiem i przesyła informacje do komputera.
Badanie KTG trwa około 30 minut. Gdy dzieje się coś niepokojącego, położna lub lekarz mogą zalecić przedłużenie tego czasu. W czasie badanie ciężarna nie powinna zmieniać pozycji – najczęściej prosi się ją, by położyła się na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej. W trakcie badania nie powinna jeść, ale może się napić wody, gdy tego potrzebuje.
Czytaj też:
Położna środowiskowa: czym się zajmuje i jak umówić się na wizytę?
Kiedy wykonuje się kardiotokografię?
KTG zaleca się wykonać najwcześniej od 25. tygodnia ciąży. Jeśli lekarz prowadzący ciążę w III trymestrze ciąży zauważy jakąś nieprawidłowość lub coś wzbudzi jego niepokój, najczęściej zleca wykonanie dokładnego badania USG oraz KTG.
KTG wykonuje się również u wszystkich kobiet, u których rozpoczął się poród. Czasem rodząca może być podpięta pod aparat przez cały okres trwania porodu. To utrudnia trochę jego przebieg, ponieważ nie pozwala kobiecie przyjmować dowolnych pozycji porodowych. Pozwala jednak monitorować stan zdrowia dziecka i w razie konieczności podjąć decyzję o cesarskim cięciu.
Wskazania do wykonania badania
Oprócz wyżej wymienionych sytuacji dodatkowymi wskazaniami do wykonania badania KTG są:
- nadciśnienie tętnicze u mamy
- choroby nerek
- ból brzucha
- skurcze przed terminem porodu
- krwawienie z dróg rodnych
- rozpoznanie hipotrofii płodu
- ciąża przenoszona
Gdy mija termin porodu, a kobieta nie widzi sygnałów, by dziecko miało w najbliższym czasie przyjść na świat, ginekolog zleca wykonywanie badania KTG co 2-3 dni. W ten sposób monitoruje stan zdrowia dziecka.
Wyniki KTG
Wynik badania KTG ciężarna może na bieżąco obserwować na ekranie urządzenia dokonującego pomiaru. Wyświetla się na nim liczba uderzeń serca dziecka na minutę oraz liczba oznaczająca skurcze macicy.
Prawidłowa częstotliwość bicia serca wynosi od 110 do 150 uderzeń na minutę. Gdy jest wyższa i znacząco przekracza górny próg, może to oznaczać, że w macicy rozwija się infekcja. Z tego względu lekarz może zlecić regularne wykonywanie badania KTG, np. codziennie po terminie porodu.
Gdy częstotliwość uderzeń serca jest niższa niż 110 na minutę, może to sygnalizować niedotlenienie płodu. W takiej sytuacji nie czeka się, ale od razu wykonuje kolejne badanie.
Kardiotokografia pokazuje również czynność skurczową macicy. Przed porodem będzie ona znajdowała się w stanie spoczynku, a wartości, które pojawią się na monitorze, będą niskie. W trakcie akcji porodowej mocno urosną i staną się bardzo bolesne, ciężarna od razu odczuje różnicę.
Czytaj też:
Wagina – budowa kobiecej pochwy. Jak wygląda i jakie funkcje pełni?