Twoje dziecko przesiaduje godzinami ze smartfonem w ręku, albo poświęca zbyt dużo czasu, grając w gry komputerowe? Być może jest uzależnione. Jak podkreślają specjaliści, to narastający problem, który nasiliła pandemia COVID-19. Ruszył pilotażowy program, który ma pomóc dzieciom i nastolatkom z e-uzależnieniami.
Kto może skorzystać z programu leczenia e-uzależnień?
Z pilotażu mogą skorzystać zarówno uczniowie, jak i młodsze dzieci. Program jest skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i samych rodziców. Czas leczenia i zakres pomocy ma być dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta i może potrwać nawet ponad 12 tygodni.
Na leczenie składają się:
- porada lekarska diagnostyczna,
- porada lekarska terapeutyczna,
- porada lekarska,
- porada psychologiczna-diagnostyczna,
- porada psychologiczna,
- sesja psychoterapii indywidualnej,
- sesja psychoterapii rodzinnej,
- sesja psychoterapii grupowej,
- sesja psychoedukacyjna.
Co należy zrobić, aby skorzystać z bezpłatnego leczenia uzależnienia?
Aby wziąć udział w pilotażu nie trzeba mieć żadnego skierowania, a leczenie jest całkowicie darmowe. Wystarczy się zgłosić do jednego z 10 ośrodków w Polsce, które biorą udział w programie i podpisały umowy z NFZ. Pierwsza porada lub wizyta jest możliwa już w ciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia.
Celem pilotażu jest zwrócenie uwagi na problem e-uzależnień wśród najmłodszych, ale też wypracowanie wzorcowej ścieżki terapeutycznej, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce. Program pilotażowy ma potrwać do 23 czerwca 2022 roku.