Kiedy oczy stają się suche, częściej odczuwamy swędzenie, pieczenie czy kłucie pod powiekami. Krople do oczu przynoszą tylko doraźną ulgę, warto więc zastosować ćwiczenia, które wskazuje zespół specjalistów z Amerykańskiej Akademii Okulistyki. Co zaskakujące, nie są to ćwiczenia samych oczu, ale ogólne ćwiczenia aerobowe. Bo chociaż ćwiczenia aerobowe angażują przede wszystkim duże grupy mięśni, jak się okazuje, mają również wpływ na oczy.
Co dają ćwiczenia?
Stwierdzono, że ćwiczenia aerobowe mają wpływ na zwiększenie wydzielania łez, które są kluczowe w zmniejszeniu problemów z tzw. suchym okiem. Ten rodzaj ćwiczeń powoduje również zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które jest istotnym czynnikiem odpowiedzialnym za wiele schorzeń oczu mogących doprowadzić nawet do uszkodzenia nerwu wzrokowego i pogorszenia widzenia.
Ćwiczenia aerobowe, a więc jakie?
Trening aerobowy, lub ćwiczenia aerobowe noszą też nazwę ćwiczeń tlenowych. Wykonuje się je, utrzymując tętno maksymalne na poziomie 65-70 proc. Chodzi o to, aby serce biło mniej więcej od 120–130 razy na minutę. Oznacza to, że trening powinien być wykonywany z umiarkowaną intensywnością. Trening aerobowy obejmuje:
- chodzenie,
- bieganie,
- jazdę na rowerze
- pływanie
- skakanie na skakance
- jazdę na rolkach lub łyżwach
- wszystkie typowe ćwiczenia na rozwój konkretnych mięśni, czyli brzuszki, pompki, podnoszenie ciężarów
-
ćwiczenia na atlasie
Dlaczego należy badać regularnie wzrok?
Jakiekolwiek problemy ze wzrokiem powinny skłonić do wizyty u okulisty. Badanie wzroku może pomóc we zdiagnozowaniu nie tylko chorób oczu, ale również cukrzycy, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, problemów autoimmunologicznych.
Które z naturalnych produktów korzystnie wpływają na wzrok?
Czytaj też:
Zmęczone oczy zimą. Wpływ ma nie tylko mała ilość światła, ale i... brak ruchu