Rak trzustki to jeden z najbardziej „zjadliwych” nowotworów. Liczba chorych z roku na rok rośnie. Niestety często pacjenci trafiają do gabinetu lekarza zbyt późno, gdy schorzenie znajduje się na późnym etapie rozwoju, a szanse na pełne wyleczenie są bardzo niskie, niekiedy wręcz znikome. Szansą dla osób ze zdiagnozowanym rakiem trzustki jest – jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z Memorial Sloan Kettering (MSK) Cancer Center w Nowym Jorku – spersonalizowana szczepionka mRNA.
Szczepionka na raka trzustki skuteczna w 50 procentach
W badaniu wzięło udział 16 osób ze zdiagnozowanym rakiem trzustki. Każdej z nich podano spersonalizowaną szczepionkę, która zawierała ich własne zmutowane białka komórek nowotworowych. Przywołana terapia w 50% przypadków przyniosła bardzo dobre rezultaty. Preparat wywołał odpowiedź immunologiczną ustroju. Innymi słowy, organizm „nauczył się” rozpoznawać i zwalczać komórki nowotworowe, co zaowocowało remisją choroby w czasie, kiedy chorzy byli obserwowani (okres ten trwał 18 miesięcy). Warto podkreślić, że pacjenci w żadnym momencie terapii nie zrezygnowali ze standardowych metod leczenia, na przykład chemioterapii.
„Wyniki przeprowadzonego badania są bardzo obiecujące. Pokazują, że możemy zastosować szczepionki jako terapię przeciwko rakowi trzustki. Potwierdzają zasadność przyjętej strategii dotyczącej personalizowania preparatów” – powiedział w oświadczeniu onkolog Vinod P. Balachandran, który kierował zespołem badawczym.
Dlaczego nie u wszystkich chorych poddanych eksperymentowi szczepionka zadziałała? Klucz do rozwiązania przywołanej „zagadki” tkwi, zdaniem naukowców, w śledzionie. Należy pamiętać, że narząd ten odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Pacjenci, którym usunięto wskazany organ, gorzej odpowiadali na leczenie lub nie reagowali na nie w ogóle.
Czytaj też:
Pokonała raka trzustki, dzięki wczesnemu wykryciu choroby. Jej uwagę zwrócił nietypowy objawCzytaj też:
Zioła na trzustkę – najczęściej stosowane, działanie i właściwości
Źródło: nature.com, „Personalized RNA neoantigen vaccines stimulate T cells in pancreatic cancer”, dostęp dnia 17.05.2023 r.